KoukĂĄm Ĺže je tomu uĹž 2 tĂ˝dny co jsem vĂĄs moji milĂ˝ (jak zpĂvĂĄ Dan BĂĄrta v jednĂŠ pĂsniÄce) oblaĹžil svĂ˝m pĹĂspÄvkem na tomhle blogu. Inu mezi tĂm jsem zvlĂĄdl 7 zkouĹĄek a jeden klasifikovanĂ˝ zĂĄpoÄet k tomu. No abych byl fĂŠrovĂ˝, tak musĂm uznat, Ĺže nÄkterĂŠ zkouĹĄky byli docela jednoduchĂŠ a tĹeba to C++ jsem nakonec udÄlal bez zkouĹĄky za 2 jen s body ze semestru (jen jsem musel napsat tu semestrĂĄklu). Teda nĂŠ Ĺže by uĹž byla tak docela hotovĂĄ, ale zĂĄkladnĂ funkÄnost uĹž tam byla a hlavnÄ to splnilo vĹĄechny poĹžadavky, kterĂŠ na to mÄl ten cviÄĂcĂ.
No ale musĂm tu teÄ odprezentovat vĹĄechny ty zajĂmavĂŠ odkazy, co se mi jich v mĂŠm textovĂŠm souboru zvanĂŠm ‚odkazy do kapsiÄky‘ nashromĂĄĹždily. Pravda, vÄtĹĄina lidĂŠ pouĹžĂvĂĄ k tÄmhle ĂşÄelĹŻm bookmarky, ale jĂĄ jsem zjistil, Ĺže v mĂŠm pĹĂpadÄ, kdy se neustĂĄle pohybuji mezi rĹŻznĂ˝mi poÄĂtaÄi je textovĂ˝ soubor na uchovĂĄvĂĄnĂ doÄasnĂ˝ch odkazĹŻ pĹece jen nejlepĹĄĂ. NicmĂŠnÄ docela rĂĄd bych se ponoĹil do zdrojĂĄkĹŻ tohohle php wordlogu a udÄlal si v zajĂmavĂ˝ch odkazech nÄkolikaĂşrovĹovĂŠ bookmarky a pak export z mozilly do tĂŠ mysql databĂĄze tak, abych poĹĂĄd mÄl jak v mozille doma, tak na svĂŠm blogu pro pĹĂpad, Ĺže se pĹipojuji odjinud, ÄerstvĂŠ odkazy. Vzhledem k tomu, Ĺže mozilla uklĂĄdĂĄ odkazy do html souboru by ten export nemusel bĂ˝t zase tak sloĹžitĂĄ vÄc. TĹeba bych to mohl napsat v awku kombinovanĂŠm se skriptem v perlu nebo tak nÄco.
No a teÄ ale uĹž vĂĄĹžnÄ ty slibovanĂŠ odkazy. Tak pĹednÄ, pokud si budete chtĂt v blĂzkĂŠ dobÄ koupit CD MP3 diskmana, tak zamÄĹte svojĂ pozornost na pĹehled trhu MP3 diskmenĹŻ v ÄechĂĄch. Abych to vysvÄtlil, tak moje pĹĂtelkynÄ uĹž bude mĂt za pĂĄr dnĂ narozeniny (sakra co jĂĄ jĂ to jen koupĂm) a od rodiÄĹŻ chtÄla prĂĄvÄ diskman, hlavnÄ proto, aby mohla poslouchat tĹeba cestou do ĹĄkoly CD k uÄebnici japonĹĄtiny (k tĂŠ uÄebnici jsou 2 CD – jedno je pĹĂmo ke cviÄenĂm a tak a druhĂŠ je prĂĄvÄ urÄenĂŠ na poslouchĂĄnĂ v dopravnĂch prostĹedcĂch a podobnÄ). A co Ĺže to nakonec dostane? NejlĂŠpe z pomyslnĂŠho souboje vyĹĄel iRIVER iMP-400 (SlimX). Jednak mĂĄ Evi slabost pro fialovou barvu 😉 a jednak za tuhle cenu takhle nadupanĂ˝ pĹĂstroj (vÄetnÄ rĂĄdia) navĂc s moĹžnostĂ upgradu fw na verzi 1.6 umĂ i formĂĄt ogg vorbis (pro neznalĂŠ, to je GNU nĂĄhrada za proprietĂĄrnĂ – a hlavnÄ patentovanĂ˝ – formĂĄt mp3). BTW jako novÄjĹĄĂ formĂĄt dosahuje samozĹejmÄ lepĹĄĂch vĂ˝sledkĹŻ v kompresi. NevĂ˝hodou je ale vÄtĹĄĂ zĂĄtÄĹž procesoru.
DalĹĄĂ odkaz se asi bude lĂbit Kipovi. Je na nÄm totiĹž vidÄt bootujĂcĂ Windows XP (TM). JednĂĄ se o podrobnĂŠ HOWTO jak z notebooku udÄlat obrĂĄzek. MoĹžnĂĄ Ĺže se autor nechal inspirovat filmem antitrust, kde hlavnĂ zĂĄporĂĄk (miliardĂĄĹ podnikajĂcĂ v sw prĹŻmyslu ne nepodobnĂ˝ velkĂŠmu Billovi) mÄl vybavenĂ˝ dĹŻm obrazy, kterĂŠ mÄnily dynamicky svĹŻj obsah podle profilu a nĂĄlady ÄlovÄka kterĂ˝ byl zrovna v mĂstnosti (dokonce sehrĂĄli urÄitou roli ke konci v dÄji). BTW je docela zajĂmavĂŠ, Ĺže si MS nedĂĄvno prĂĄvÄ nÄco moc podobnĂŠho nechal patentovat.
No ale na druhou stranu je docela zajĂmavĂŠ mĂt na stÄnÄ mĂsto obrazu nÄjakĂ˝ ĹĄetĹiÄ obrazovky. Nejednou uĹž mne to napadlo, pĹi pohledu na vĂ˝bornĂ˝ ĹĄetĹiÄ Marine Aquarium, kterĂ˝ mĂĄ na svĂŠm notesu moje pĹĂtelkynÄ. Je to totiĹž akvĂĄrko skuteÄnÄ jako ĹživĂŠ. PotĹebujete na to ale nÄjakĂ˝ nadupanÄjĹĄĂ poÄĂtaÄ. MojĂ sestĹe se to na 700Mhz s Nvidii pÄknÄ trhalo. MĂĄm takovou pĹedstavu, Ĺže by tĹeba jednou mohla bĂ˝t u mne v obĂ˝vĂĄku velkĂĄ plazmovĂĄ telka a kdyĹž bych zrovna na nĂ neÄuÄel, tak by tam bÄĹžel prĂĄvÄ nÄjakĂ˝ takovĂ˝hle ĹĄetĹiÄ. ÄlovÄk by se o ty ryby nemusel starat a pĹitom by to vypadalo vĂĄĹžnÄ hezky. Snad na to jednou budu mĂt. TĹeba mĂsto auta 😉
DalĹĄĂ vÄc co mne opravdu zaujala bylo povĂdĂĄnĂ o syntĂŠze hlasu na linuxu v jednom z nedĂĄvnĂ˝ch poĹadĹŻ terabyte na studentskĂŠm rĂĄdiu akropolis. PovĂdalo se tam o projektu Freebsoft, kterĂ˝ se snaŞà skrze syntĂŠzu hlasu zpĹĂstupnit linux nevidomĂ˝m. Ono kdyĹž si to tak pĹeberete, tak nevidomĂ˝m se zatracenÄ dobĹe pracuje s konzolou, kdeĹžto grafickĂŠ rozhranĂ je pro nÄ tĂŠmÄĹ nepouĹžitelnĂŠ. PouĹĄtÄli tam i nÄjakĂŠ ukĂĄzky a bylo to vĂĄĹžnÄ na vysokĂŠ Ăşrovni. Dokonce to mĂĄ i vychytanĂŠ takovĂŠ vÄci jako jsou zĂĄvorky (speciĂĄlnĂ pĂskavĂ˝ zvuk, kterĂ˝ se buÄto zvyĹĄuje nebo sniĹžuje podle toho o jakou zĂĄvorku jde). LĂĄkĂĄ mne se do toho projektu ponoĹit vĂce a tĹeba i nÄÄĂm pĹispÄt a vyuĹžĂt to potom v kombinaci s rozpoznĂĄvĂĄnĂm hlasu pomocĂ neuronovĂ˝ch sĂtĂ pro ovlĂĄdĂĄnĂ poÄĂtaÄe pĹes bluetooth hendsfree (kterĂŠ jsem primĂĄrnÄ chtÄl pouĹžĂt hlavnÄ na telefonovĂĄnĂ se svojĂ pĹĂtelkynĂ). Hned po Zaurusovi tedy pĹijde na Ĺadu bluetooth.
KdyĹž uĹž mluvĂm o tĂŠ ÄeskĂŠ syntĂŠze hlasu, tak kdyĹž jsme vybĂrali ten CD MP3 pĹehrĂĄvaÄ, tak jsem se dostal do situace kdy uĹž pĹĂtelkynÄ unavenĂĄ leĹžela v posteli a nechtÄlo se jĂ vstĂĄvat a nÄco ÄĂst, ale zase chtÄla vÄdÄt co je v tĂŠ recenzi, tak jsem bÄhem pĂĄr minut naĹĄel tenhle progrĂĄmek na syntĂŠzu ÄeskĂŠho mluvenĂŠho slova pro windows a mohl jsem se jĂt sprchovat a ten ÄlĂĄnek jĂ pustit (ona hrozne rĂĄda usĂnĂĄ kdyĹž jĂ nÄkdo nÄco Äte nebo je puĹĄtÄnĂŠ rĂĄdio). BTW dalĹĄĂ dĹŻvod proÄ miluji podsvĂcenĂ˝ display svĂŠho palma 😉
No a nakonec tu mĂĄm jeĹĄtÄ takovou drobnost ze slashdotu. JednĂĄ se o podrobnĂŠ srovnĂĄnĂ efektivnosti skriptovacĂch jazykĹŻ. Kdyby nic jinĂŠho tak tam jsou jednoduchĂŠ progrĂĄmky (typu hallo word) kterĂŠ vĂĄs pĹi potĹebÄ nauÄit se ten kterĂ˝ jazyk mohou vykopnout tĂm sprĂĄvnĂ˝m smÄrem.
Jo a snad jeĹĄtÄ na ĂşplnĂ˝ zĂĄvÄr: uĹž asi 2 mÄsĂce mĂĄm ve svĂŠm textovĂŠm bookmarkovnĂku (hezkĂŠ slovo, coĹž 😉 jeden ĹĂĄdek kterĂ˝ by se mohl nÄkdy hodit, ale nikdy jsem nenaĹĄel vhodnou pĹĂleĹžitost ho sem vloĹžit. Pamatuji se totiĹž, jĂĄ jsem jednou zrovna potĹeboval nutnÄ vÄdÄt obsah paketĹŻ, kterĂŠ prochĂĄzely pĹes jeden interface (nÄco nefungovalo a jĂĄ za boha nemohl pĹijĂt na to proÄ) a v manuĂĄlovĂŠ strĂĄnce jsem poĹĂĄd ne a ne kĂĄpnout na ten sprĂĄvnĂ˝ parametr. No a jednou se o tom zrovna kdosi bavil na ircu a tak jsem si to poznamenal:
tcpdump -w – -i eth0 -s 60000
No a to by bylo vĹĄe pĹĂĄtelĂŠ. PĹĂĹĄtĂ minimĂĄlnÄ 2 tĂ˝dny budu dochĂĄzet do prĂĄce pro vylepĹĄenĂ svĂŠ finanÄnĂ situace a tak zde snad budou pĹibĂ˝vat ÄlĂĄnky ÄastÄji (doufĂĄm, protoĹže v opaÄnĂŠm pĹĂpadÄ by to znamenalo, Ĺže mi sem volĂĄ jeden naĹĄtvanĂ˝ zĂĄkaznĂk za druhĂ˝m a nemĂĄm na browsenĂ po webu natoĹž na psanĂ pĹĂspÄvkĹŻ Äas).
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.