Jak tak koukĂĄm tak tohle bude asi rekord, co se zanedbĂĄnĂ tohohle blogu tĂ˝Äe. TĹi tĂ˝dny sem snad jeĹĄtÄ pĹestĂĄvku v pĹĂspÄvcĂch nemÄl. Je to asi tĂm, Ĺže sem teÄ kdyĹž nechodĂm do ĹĄkoly poĹĂĄd v jednom kole, protoĹže dÄlĂĄm spoustu vÄcĂ, kterĂŠ ale jĂĄ chci a nikdo mÄ je nediktuje. Ale je naÄase si sem zaznamenat pĂĄr poznatkĹŻ neĹž je zase zapomenu.
ÄĂm bych tak asi zaÄal? No tĹeba tĂm, Ĺže po zkouĹĄkĂĄch sem se pĹihlĂĄsil na vĂ˝zvu rĂĄdia akropolis, Ĺže hledajĂ novĂŠho moderĂĄtora pro svĹŻj poÄĂtaÄovĂ˝ magazĂn terabajt. Je to studentskĂŠ neprofesionĂĄlnĂ rĂĄdio (ne ŞådnĂ˝ honorĂĄĹ nebude – beru to jako moĹžnost nÄco novĂŠho se nauÄit a taky zĂskat snad trochu tĂŠ prestiĹže – ale tĹeba to dopadne opaÄnÄ ;), kterĂŠ vysĂlĂĄ pĹes internet a teÄ novÄ takĂŠ po kabelovce UPC. NaĹĄtÄstĂ pĹes prĂĄzdniny terabajt nevysĂlajĂ, takĹže mĂĄm dost Äasu abych si tu prĂĄci moderĂĄtora takovĂŠho poĹadu nacviÄil naneÄisto a tak teÄ tĂ˝den co tĂ˝den do toho studia 2 chodĂm a vysĂlĂĄm do zdi. LĂŠpe ĹeÄeno pĹipravĂm si novinky za uplynulĂŠ 2 tĂ˝dny (udÄlal jsem si nato takovou jednoduchou ĹĄablonu v latexu aby mi z toho vypadl dokument se dvÄma sloupci – lĂŠpe se to Äte, protoĹže je pak menĹĄĂ pravdÄpodobnost Ĺže ÄlovÄk skoÄĂ na ĹĄpatnĂ˝ ĹĂĄdek). Tak bych shrnul rady kterĂŠ vĹždy pak dostanu od zkuĹĄenÄjĹĄĂho:
* KaĹždĂĄ zprĂĄviÄka musĂ mĂt nadpis. ProstÄ nÄco co posluchaÄe uvede do problĂŠmu, aby se nedozvÄdÄl o Äem to je aĹž ĂşplnÄ na konci.
* Je potĹeba vĹĄechny sloĹžitÄjĹĄĂ vÄci nÄjak struÄnÄ vysvÄtlit, aby si posluchaÄ nepĹipadal, Ĺže tomu nerozumĂ. U tohohle poĹadu se sice pĹedpoklĂĄdĂĄ urÄitĂĄ znalost problematiky i u posluchaÄe, ale pĹece jen mĂĄlokdy uĹĄkodĂ, kdyĹž se pojmy jako RSS, nebo jabber transport vysvÄtlĂ, aby vĹĄichni vÄdÄli o Äem je ĹeÄ.
* KaĹždĂ˝ pĹeĹek je straĹĄnĂĄ chyba. Pokud se poĹad pĹedtĂĄÄĂ (jako tĹeba tady) tak je nutnĂŠ kaĹždou zprĂĄviÄku nahrĂĄvat tak dlouho aĹž bude ĂşplnÄ bez pĹeĹeku.
* Je potĹeba aby pokud moĹžno nebylo poznat, Ĺže to ÄlovÄk Äte. TĂm se myslĂ, tĹeba takovĂŠ to „uĹž to mĂĄm koneÄnÄ za sebou“ klesnutĂ hlasu na konci, nebo „tady si nÄjak nejsem jistĂ˝ co nĂĄsleduje“ zpomalenĂ uprostĹed zprĂĄviÄky. TakĂŠ je potĹeba vytipovat si mĂsta, kde nÄco zdĹŻraznit, nebo kde v hlase dĂĄt najevo pokrÄenĂ ramen.
* Co nejmĂŠnÄ ukazovacĂch zĂĄjmen. JĂĄ totiĹž dost Äasto pouĹžĂvĂĄm vÄty jako „… a to mĂĄ za nĂĄsledek …“ a podobnĂŠ
Co mi ale dÄlĂĄ poĹĂĄd hroznĂŠ problĂŠmy jsou pĹechody mezi jednotlivĂ˝mi bloky, nebo uvĂtĂĄnĂ a zĂĄvÄr – prostÄ ty vÄci co neÄtu ale ĹĂkĂĄm z patra. Snad se to jeĹĄtÄ do konce prĂĄzdnin poddĂĄ. Ale jistÄ si tu chci poznamenat takovĂ˝ docela ĹĄikovnĂ˝ zpĹŻsob jak ÄĂst text rovnou na muziku, na kterĂ˝ jsem pĹiĹĄel, kdyĹž jsem tam byl naposledy. Pro stĹĂhĂĄnĂ a dodĂĄvĂĄnĂ podkresu se tam pouĹžĂvĂĄ GNU editor Audacity. Ten mĂĄ takovou vlastnost, Ĺže kaĹždĂŠ novĂŠ nahrĂĄvĂĄnĂ uklĂĄdĂĄ do dalĹĄĂ stopy v aktuĂĄlnĂm projektu. To se hodĂ hlavnÄ proto, Ĺže se pak ta danĂĄ stopa dĂĄ rĹŻznÄ posouvat v Äase, takĹže kdyĹž vĂĄm konec zprĂĄviÄky vyĹĄel zrovna nÄjak neĹĄĹĽastnÄ tÄsnÄ po nÄjakĂŠm hudebnĂm vyvrcholenĂ v podkresu, tak s tou stopou prostÄ ĹĄoupnete vzhledem k podkresu, tak aby to hezky vypadalo. Docela dobrĂĄ vlastnost taky je, Ĺže kdyĹž zprĂĄviÄku zkazĂte, tak prostÄ kĹĂĹžkem zavĹete jen tu stopu s tou nahrĂĄvkou a nahrĂĄvĂĄte dĂĄl a odpadĂĄ tak zdlouhavĂŠ vystĹĂhĂĄvĂĄnĂ, kterĂŠ by bylo tĹeba dÄlat v editoru, kterĂ˝ by to nahrĂĄval vĹĄe do jednĂŠ stopy.
No ale teÄ koneÄnÄ k tomu fĂglu: kdyĹž chcete ÄĂst na podkres, tak si ho v poÄĂtaÄi musĂte pustit. JenĹže pak je ten podkres slyĹĄet i v tĂŠ stopÄ s nahrĂĄvkou, coĹž by nemuselo vadit, ale uĹž byste s tĂm nehnuly dopĹedu a dozadu. Tak jsem pĹiĹĄel na to jak to obejĂt. Pustil jsem si podkres, ale s vĂĄhou jsem hnul aĹž na doraz na levĂ˝ kanĂĄl. TĂm jsem do sluchĂĄtek dostĂĄval podkres sice jen do jednoho ucha, ale to celkem nevadilo, kdyĹž je to stejnÄ jen pro mojĂ orientaci, nicmĂŠnÄ tĂm jsem ve vĂ˝slednĂŠ stopÄ mÄl podkres jen v jednom kanĂĄle a v druhĂŠm byl jen mĹŻj hlas. No a pak jsem vyuĹžil funkcĂ audacity pro prĂĄci s kanĂĄly (klepne se na pruh s nĂĄzvem kanĂĄlu a otevĹe se menu) a tady jsem nejdĹĂv novÄ nahranĂ˝ anĂĄl splynul na 2 samostatnĂŠ (pravĂ˝ a levĂ˝) a pak jsem ten s podkresem klepnutĂm na kĹĂĹžek smĂĄznul a ten druhĂ˝ urÄil jako mono. NavĂc si pak pĹi zeslabovĂĄnĂ a zesilovĂĄnĂ podkresu mezi zprĂĄviÄkami mĹŻĹžete pomoct tak, Ĺže si posouvĂĄte kanĂĄl s podkresem vĹždy dolĹŻ tak, abyste ho poĹĂĄd mÄli mezi tÄma dvÄma zprĂĄviÄkami, mezi kterĂ˝mi chcete udÄlat podkres.
TeÄ mne ÄekĂĄ nÄjakĂ˝ ten zkuĹĄebnĂ rozhovor. PĹedbÄĹžnÄ jsem se domlouval s gulim (nĂĄĹĄ sprĂĄvce cloudu – prostÄ nejvyĹĄĹĄĂ pĹedstavitel czfree u nĂĄs na sĂdliĹĄti) a budu si s nĂm povĂdat o FreeBSD.
————————————————————————–
NEZNĂMĂ HESLO ROOTA V LINUXU
Apropos, kdyĹž uĹž mluvĂm o FreeBSD, tak ho budu asi instalovat na toho Sparc Station 5 o kterĂŠm jsem uĹž tady psal. On na tom totiĹž nenĂ Solaris, ale pouhĂŠ SUSE, kterĂŠ mne moc nelĂĄkĂĄ. Sice jsem se do nÄj dostal (zase jednou se sakra vyplatil tenhle blog, protoĹže nĂĄvod a hlavnÄ potĹebnĂ˝ odkaz jsem k tomu naĹĄel prĂĄvÄ zde) i pĹesto, Ĺže jednouĹživatelskĂ˝ reĹžim byl zaheslovanĂ˝ (chtÄlo to heslo roota). Jen pro zopakovĂĄnĂ:
Do boot promptu je potĹeba specifikovat jinĂ˝ init
boot: linux init=/bin/bash
a aĹž to nabootuje, tak se mĂsto initu pustĂ bash (tedy nepustĂ se ŞådnĂŠ startovacĂ skripty a tedy / je stĂĄle pĹipojeno jako read only). A v bashi je moĹžnĂŠ smĂĄznout heslo roota asi takhle:
# mount -o remount,rw /
# vi /etc/shadow (a v shadow småznout druhÊ pole, kterÊ je zaheslovaným heslem)
# sync; sync; sync; mount -o remount,ro /
no a teÄ je moĹžnĂŠ stisknout tlaÄĂtko reset na kejsu a normĂĄlnÄ nabootit linux a po zadĂĄnĂ username root by se to nemÄlo zeptat na heslo. Pak uĹž staÄĂ jen zmÄnit heslo roota na nÄco svĂŠho pomocĂ passwd a je hotovo.
Abych pĹedeĹĄel zbyteÄnĂ˝m komentĂĄĹĹŻm kipa, jen uvedu, Ĺže zmÄna initu jde samozĹejmÄ podmĂnit heslem, takĹže pokud chcete skuteÄnÄ bezpeÄnĂ˝ systĂŠm, tak i tohle se dĂĄ zakĂĄzat. Pak uĹž skuteÄnÄ zbĂ˝vĂĄ jen vyndat disk a pĹipojit si ho v jinĂŠm linuxu a pokud jste tak paranoidnĂ, Ĺže to zapomenutĂŠ heslo roota jste pouĹžili i k zaĹĄifrovĂĄnĂ toho disku, tak pak uĹž zbĂ˝vĂĄ jen instalovat znova.
————————————————————————–
GRE TUNEL CHODĂCĂ NECHODĂCĂ
Taky se mi podaĹilo zjistit proÄ Ondrovy TesaĹovi, kterĂŠmu jsem udÄlal GRE tunel k sobÄ (kuli tomu, Ĺže Awe u sebe odmĂtĂĄ zĂĄsadnÄ zmÄnit default routu do czfree byĹĽ jen pro klienty), to nÄkdy chodĂ a nÄkdy ne. PĹŻvodnÄ se domnĂval, Ĺže je to vinou ĹĄpatnÄ zamÄĹenĂŠ Ronji, ale kdyĹž pak to znovu zamÄĹili a poĹĂĄd to prostÄ nÄkdy chodilo a nÄkdy ne, tak mi o tom Ĺekl, a jĂĄ jsem se snaĹžil vystopovat pĹĂÄinu. Nakonec to bylo docela jednoduchĂĄ hloupĂĄ chyba, ale na druhou stranu totĂĄlnÄ nechĂĄpu jak mu to obÄas mohlo fungovat.
ProblĂŠm byl totiĹž v tom, Ĺže ve firewallu je potĹeba povolit GRE PROTOKOL (tedy jak je v tom ÄlĂĄnku na rootu, podle kterĂŠho jsem to nastavoval: protokol 47! No jo, jenĹže jĂĄ blbec tam povolil port 47. Asi mne prostÄ zmĂĄtlo to ÄĂslo.
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.