ZnĂĄte to, mĂĄte pĹed sebou nÄjakĂ˝ch 20 poÄĂtaÄĹŻ a potĹebujete, aby na nich byly nainstalovĂĄny a nastaveny vĹĄechny aplikace naprosto stejnÄ, protoĹže se na nich po skonÄenĂ prĂĄzdnin bude vyuÄovat nĂ˝poÄetka. Asi pĹed tĂ˝dnem jsem zaĹžil takovĂŠ hezkĂŠ retro, protoĹže pĹed podobnĂ˝m problĂŠmem jsem stĂĄl uĹž nÄkdy po skonÄenĂ druhĂĄku nebo tĹeĹĽĂĄku na stĹednĂ, kdy jsme museli taky „pĹeinstalovat“ vĹĄechny poÄĂtaÄe v uÄebnÄ. Tehdy jsem se totiĹž s Otou starali o jednu uÄebnu a ani nĂĄs nenapadlo, Ĺže bychom mÄli vĹĄechny poÄĂtaÄe zdlouhavÄ instalovat po jednom. ProÄ, kdyĹž existuje lepĹĄĂ zpĹŻsob. MĹŻĹžete totiĹž nainstalovat jeden vzorovĂ˝ poÄĂtaÄ se vĹĄĂm vĹĄudy (chce to ho trochu – tedy trochu vĂc – otestovat), pak se z nÄj udÄlĂĄ image (tedy pĹesnĂĄ kopie disku) a ta se pak pĹes sĂĹĽ nahraje na ostatnĂ poÄĂtaÄe a kdyĹž to pak nabootujete a u kaĹždĂŠho zmÄnĂte jen nĂĄzev poÄĂtaÄe (a IP pokud nemĂĄte DHCP server) a pak uĹž se jen kochĂĄte jak mĂĄte krĂĄsnÄ ÄistÄ nainstalovanĂŠ vĹĄechny poÄĂtaÄe s nÄjakou naprosto stejnou chybou, na kterou jste zapomnÄli pĹed tĂm, neĹž jste udÄlali image 😉
TenkrĂĄt jsme ten image dÄlali pomocĂ Norton Ghost (netuĹĄĂm uĹž jak jsme se k nÄmu dostali, ale chci vÄĹit, Ĺže ho ĹĄkola mÄla legĂĄlnÄ). NavĂc tenhle zpĹŻsob instalace mĂĄ tu vĂ˝hodu, Ĺže kdyĹž pĹestane na nÄjakĂŠm poÄĂtaÄi nÄco chodit, tak se prostÄ po vyuÄovĂĄnĂ nabootuje z diskety ghosta a nalije se tam ten image a bÄhem pĹŻl hoÄky (zĂĄleŞà na velikosti disku) je pĹeinstalovĂĄno. Teda vzpomĂnĂĄm si jak jsme jednou takhle bÄhem vyuÄovĂĄnĂ reinstalovali 3 poÄĂtaÄe najednou a asi 4 hodiny jsme tÄm uÄitelĹŻm slibovali, Ĺže uĹž to do pĹŻl hodiny bude – ty nĂĄs pak nemÄli moc rĂĄdi.
TentokrĂĄt se ptĂĄk (to je nĂĄÄelnĂk naĹĄeho neziskovĂŠho sdruĹženĂ zajiĹĄĹĽujĂcĂ ÄĂĄst czfree.net u nĂĄs na sĂdliĹĄti) zmĂnil, Ĺže potĹebuje pĹeinstalovat asi tak tÄch 20 poÄĂtaÄĹŻ na jeho bĂ˝valĂŠ ĹĄkole – gymplu pĂsnickĂĄ. NabĂdl jsem se mu jako dobrovolnĂk, protoĹže teoreticky jsem vÄdÄl, jak na takovou image pod linuxem, ale prakticky jsem s tĂm jeĹĄtÄ zkuĹĄenosti nemÄl. PĹŻvodnĂ idea byla takovĂĄ, Ĺže se nainstalujĂ widle (ty poÄĂtaÄe co tam pouĹžĂvajĂ nejsou zrovna ŞådĂĄ dÄla a tak to jsou 98Äky) a pak se na druhou ÄĂĄst disku nainstaluje linux a pomocĂ nÄj se udÄlĂĄ image, kterĂ˝ se hodĂ na server a na ostatnĂ poÄĂtaÄe se jen nainstaluje ten linux a nahrajĂ se tam ty widle pomocĂ tĂŠ image partition.
JenĹže ÄlovÄk mĂnĂ … nainstalovali jsme widle a zjistili, Ĺže nemĂĄme zrovna Şådnou vhodnou instalaÄku linuxu (sice jsem mÄl asi 6 CD z Äasopisu Linux+, ale vesmÄs to byly vĹĄechno live distribuce nebo instalaÄky nÄjakĂ˝ch hroznÄ komerÄnĂch linuxĹŻ – dokonce k vidÄnĂ byla i jedna trial verze Linuxu 😉
PtĂĄk je ale od guliho uĹž pÄknÄ naoÄkovanĂ˝ FreeBSD a tak mu netrvalo dlouho se rozhodnout, Ĺže vĹĄude nainstalujeme FreeBSD, navĂc kdyĹž instalace Expres/Minimal trvĂĄ tĹeba jen 5 minut (no ale pak tam nenĂ ani bash – jen samotnĂ˝ sh).
K tomu se vĂĄĹže takovĂĄ zajĂmavĂĄ historka – dopoledne (to jsme jeĹĄtÄ instalovali ty widle) mi ptĂĄk povĂdal, jak na irc na kanĂĄle czfree.net woody nebo kdo poradil nÄjakĂŠmu chudĂĄkovi, Ĺže dhcpd stopne pomocĂ pĹĂkazu rm -rf /! Po chvĂli se prej ten chudĂĄk ozval znovu, Ĺže to trvĂĄ nÄjak dlouho a hroznÄ pĹi tom hrabe disk :)) No jo, aby ne kdyĹž tenhle pĹĂkaz pod rootem smĂĄzne celĂ˝ disk!
Co ale bylo zajĂmavĂŠ, Ĺže kdyĹž jsme na ten zkuĹĄebnĂ poÄĂtaÄ nainstalovali to BSD, tak jsme zjistili Ĺže se nechovĂĄ podle oÄekĂĄvĂĄnĂ a dospÄli jsme k nĂĄzoru, Ĺže zĹejmÄ to bude nĂĄsledek drobnĂŠho pĹeklepu co se ptĂĄkovi pĹi instalaci nÄkde (uĹž nevĂm kde) povedl, a Ĺže kdyĹž ta instalace trvĂĄ 5 minut, tak se to proste instalne znovu. Pak ptĂĄk vĂ˝znamnÄ pronesl: „Tohle jsme si vĹždycky chtÄl zkusit.“ a napsal do konzole roota rm -rf /!
NĂĄsledoval nepopsatelnĂ˝ zvuk a „Do pr.ele!“ – protoĹže rm najednou zaÄalo vypisovat hlĂĄĹĄky obsahujĂcĂ soubory z windowsovĂŠ partition. TĂŠ partition na celĂŠm svÄtÄ jedinĂŠ na kterĂŠ byla naĹĄe vzorovĂĄ instalace widlĂ se kterou jsme strĂĄvili celĂŠ dopolodne. PtĂĄk totiĹž zapomnÄl, Ĺže ji mĂĄ pĹipojenou nÄkam do /mnt. NaĹĄtÄstĂ mÄl tolik rozumu (nebo moĹžnĂĄ ho mÄlo to BSD) aby byla pĹipojena jak read-only.
No ale teÄ k tomu imagovĂĄnĂ. Nakonec jsme k tomu to BSD nepouĹžili, protoĹže jsme se rozhodli, Ĺže nejlepĹĄĂ bude udÄlat image celĂŠho disku i s nainstalovanĂ˝m BSD. PouĹžili jsme k tomu moje CD velikosti vizitky (kterĂŠ nosĂm vĹždy u dokladĹŻ a tedy jako jedinĂŠ nepochĂĄzelo z Linux+) s distribucĂ lnx bbc. AkorĂĄt jsme nÄjak nedomysleli jak to budeme pĹes tu sĂĹĽ kopĂrovat. Na internetu jsem vygooglil Wonders of ‚dd‘ and ‚netcat‘ a bylo jasno.
Teda alespoĹ co se vytvoĹenĂ image tĂ˝Äe. ProstÄ se udÄlalo na vzorovĂŠm poÄĂtaÄi:
dd if=/dev/hda | nc 10.1.1.1 9000; echo -ne „\a\a“
ÄĂmĹž se prostÄ bral obsah disku a pal se na server port 9000 a aĹž se tam nacpe celĂ˝ disk, tak to dvakrĂĄt pĂpne. Na serveru jsme tedy pustili:
nc -l -p 9000 > data/image_v0.1.iso
No a pak na jinĂŠ konzoli jsem si jeĹĄtÄ pro kontrolu pustil:
while $1 do clear; ls -l image_v0.1.iso; sleap 0.5; done
abych mÄl kontrolu jak daleko v kopĂrovĂĄnĂ uĹž jsme.
No a pro kopĂrovĂĄnĂ na poÄĂtaÄe jsme vyuĹžili distra slackĹŻ (ty majĂ celkem asi 170MB, takĹže to bylo taky rychle nabootÄnĂ˝, ale v tom LNX-BBC jsme nerozbÄhly NFS) a pĹes to nfs jsme prostÄ pĹipojili vzdĂĄlenĂ˝ adresĂĄĹ a udÄlali:
dd if=/mnt/server/data/image_v0.1.iso of=/dev/hda
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.