Tak Zauruse definitivnÄ mĂt nebudu. MĂsto toho jsem se nakonec nechal udolat tĂm, Ĺže mi vĹĄichni ĹĂkaly, Ĺže linuxovĂŠ PDA je zbyteÄnÄ mĂĄlo vĂ˝konnĂŠ a hodĂ se jen na stĹednĂ, kde je ta velikost rozhodujĂcĂ. Po tom, co jsem tÄsnÄ prohrĂĄl 2 aukce o Zauruse na ebay.de jsem nĂĄhodou zaĹĄel do bazaru ve VĂĄclavskĂŠ pasĂĄĹži a tam jsem uvidÄl naprosto sqÄlĂ˝ notebook pro mne. Je to Sony Vaio PCG-C1VR/BP a abych zbyteÄnÄ nezdrĹžoval tak tady jsou jeho specifikace (ten sloupec v vpravo – ĹĄkoda Ĺže to nenĂ ten druhĂ˝ s vestavÄnĂ˝m bluetoothem, ale mĂĄm v plĂĄnu si Äasem koupit Memory Scick Bluetooth modul od Sony, kterĂ˝ by to mÄl ĹeĹĄit. StejnÄ jinĂŠ vyuĹžitĂ pro ten Memory Stick port nemĂĄm).
PĹŻvodnÄ na tom byly Windows XP a jedinĂĄ zajĂmavÄjĹĄĂ aplikace co tam byla nainstalovanĂĄ (kromÄ obsluĹžnĂŠho programu ke kameĹe) byl Unreal Turnamet, kterĂ˝ se na tom docela hejbal alespoĹ vzhledem k tomu, Ĺže to je minibook a „jen“ 600MHz. No ale myslĂm, Ĺže pro provozovĂĄnĂ unixĹŻ to bude docela dost. ZĂĄmÄrnÄ nepĂĹĄu linuxu, protoĹže v tuhle chvĂli tam linux ŞådnĂ˝ nemĂĄm i kdyĹž jsem mÄl pĹŻvodnÄ v plĂĄnu tam dĂĄt nejdĹĂv source distribuci Gentoo. Jednak jsem chtÄl tenhle hardcore linux, kde prĂ˝ mĂĄte opravdu vĹĄe pod kontrolou (instalace probĂhĂĄ prostÄ tak, Ĺže nabootujete nÄjakĂ˝ linux – tĹeba live distro – ruÄnÄ vytvoĹĂte partions, rozbalĂte minimĂĄlnĂ set utilit a pak se chrootnete do tÄch novÄ vytvoĹenĂ˝ch partiĹĄen a vĹĄe se pĹekompiluje od adama (lĂŠpe ĹeÄeno od pĹekladaÄe)).
JenĹže jsem narazil na problĂŠm – v tom mĂŠm notebooku nenĂ floppy ani vestavÄnĂ˝ CD-ROM a dokonce ani sĂĹĽovĂĄ karta (to je asi hlavnĂ potĂĹž). CD-ROM je pĹipojenĂ˝ pĹe PCMCIA kartu, ale problĂŠm je, Ĺže PCMCIA ĹĄlo je tam jen jeden (zĹejmÄ cena za vĂĄhu a velikost). NicmĂŠnÄ velice rychle jsem vygooglil, Ĺže pro ĂşspÄĹĄnĂŠ nabootovĂĄnĂ z CD-ROM mechaniky staÄĂ do bootpromtu napsat nÄco takovĂŠho:
boot: gentoo ide2=0x180,0x386
Ten parametr si teÄ po tĂ˝dnu pamatuju zpamÄti. Bez toho parametru sice zaÄne bootovat kernel, ale jakmile se dostane k tomu, Ĺže potĹebuje natĂĄhnout cokoli jinĂŠho z CD (tĹeba pĹipojit nÄjakĂ˝ filesystĂŠm), tak zhavaruje. Na druhou stranu po tom, co se mu dajĂ tyhle parametry, tak pak ani nemusĂ bĂ˝t podpora pcmcia v kernelu a bÄŞà to.
ProblĂŠm s Gentoo linux je ten, Ĺže se poÄĂtĂĄ s tĂm, Ĺže tĂŠmÄĹ vĹĄe instalujete pĹes sĂĹĽ. No a to je u mne problĂŠm. KdyĹž nabootuju Gentoo Live InstalaÄnĂ CD, tak se dostanu aĹž do fĂĄze kdy se chrootnu, ale bohuĹžel teÄ se oÄekĂĄvĂĄ, Ĺže si z internetu stĂĄhnu nejnovÄjĹĄĂ zdrojĂĄky kernelu a pĹeloĹžĂm si vlastnĂ jĂĄdro. JenĹže jakmile vyndĂĄm tu pcmcia kartu CD-ROMu abych ji nahradil wifi sĂĹĽovkou, tak jde celĂ˝ systĂŠm do kytek, protoĹže na ostatnĂch konzolĂĄch samozĹejmÄ bÄŞà nechrootlĂŠ prostĹedĂ a jakmile nÄjakĂ˝ jakĂ˝koli daemon potĹebuje nÄco pustit, tak to nenajde.
Zkusil jsem tedy ĹĄtÄstĂ s FreeBSD. Je to systĂŠm unixovĂŠho typu, ale nenĂ zaloĹžen na GNU licenci, ale na BSD, kterĂĄ (ĹeÄeno hodnÄ polopatÄ) na rozdĂl od GNU povoluje udÄlat se zdrojĂĄky naprosto cokoli, vÄetnÄ zmÄny licence. FreeBSD mĂĄ takĂŠ bootovatelnĂŠ CD a jak jsem zjistil, tak to mi po nabÄhnutĂ takovĂŠho menu rozhranĂ pro instalaci (tzv sysinstall) nechĂĄ v pohodÄ vyndat tu kartu a dĂĄt mĂsto nĂ jinou. SouvisĂ to zĹejmÄ s tĂm, Ĺže prĂ˝ FreeBSD umĂ i takovou vÄc, jako detouchnout ĹadiÄ a nĂĄslednÄ bezpeÄnÄ za bÄhu poÄĂtaÄe vyndat nebo vymÄnit disk.
BohuĹžel u FreeBSD nevyĹĄel ten trik s tou zmÄnou adresy CD-ROM ĹadiÄe (tady se to dÄlĂĄ pĹes volbu 6 v boot menu, kterĂ˝ vĂĄs hodĂ to OK promptu, kde mĹŻĹžete zmÄnit takzvanĂŠ mib promÄnnĂŠ jĂĄdra) a tak jsem nemohl instalovat z CD. NicmĂŠnÄ tĂm, Ĺže jsem mÄl volnĂŠ ruce k vĂ˝mÄnÄ pcmcia karty, tak jsem tam dal wifi kartu co jsem mÄl pĹŻjÄenou od ptĂĄka a pak sem mÄl dobrĂ˝ zĂĄkys. KdyĹž jsem zvolil volbu instalovat pĹes ftp, tak to nabĂdlo konfiguraci sĂtÄ, ale ve vĂ˝bÄru sĂĹĽovĂ˝ch interfacĹŻ ta karta chybÄla. Trvalo mi asi den rĹŻznĂ˝ch pokusĹŻ neĹž jsem zjistil, Ĺže v menu Options je skoro na konci volba rescan devices a tĂm se to vyĹeĹĄilo. Pak jsem vesele nainstaloval balĂk minimal a mohl jsem zaÄĂt s nastavovĂĄnĂm.
FreeBSD je takĂŠ systĂŠm, kterĂ˝ nabĂzĂ kompletnĂ rekompilaci tak aby celĂ˝ systĂŠm byl maximĂĄlnÄ uzpĹŻsobenĂ˝ pro danĂ˝ hw. DĂĄ se vlastnÄ ĹĂci, Ĺže Gentoo je LinuxovĂĄ distribuce s FreeBSD filozofiĂ. Ve dvou materiĂĄlech o provozovĂĄnĂ FreeBSD na modelech hodnÄ podobnĂ˝ch mĂŠmu typu Sony Vaio sem se doÄetl, Ĺže nejvÄtĹĄĂ problĂŠm je asi rozchodit funkci Suspend to disk, neboli aby se po zavĹenĂ notese uspal ĂşplnÄ vypnul a po probuzenĂ nabÄhnul co nejrychleji do stavu v jakĂŠm byl pĹed uspĂĄnĂm.
Docela rychle jsem vygooglil diskusi acpi S4 resume partition, kterĂĄ mi hodnÄ pomohla. Ve FreeBSD je totiĹž (tak jako v linuxu) moĹžnĂŠ pouĹžĂt k ovlĂĄdĂĄnĂ ĹĄetĹenĂ energiĂ 2 rozdĂlnĂŠ (svĂ˝m zpĹŻsobem konkurenÄnĂ) ĹeĹĄenĂ: apm a acpi. ZatĂmco apm je starĹĄĂ, odladÄnÄjĹĄĂ, ale zato toho umĂ podstatnÄ mĂŠnÄ acpi je naprostĂ˝ opak. FreeBSD (alespoĹ v souÄasnĂŠ dobÄ nejnovÄjĹĄĂ verze 5.2.1 – moc se v tÄch RELEASE a STABLE zatĂm nevyznĂĄm, ale myslĂm Ĺže prostÄ je to nestabilnĂ verze) defaultnÄ mĂĄ zapnutĂŠ acpi a pro zapnutĂ apm podpory (nedoporuÄuje se pouĹžĂvat je souÄasnÄ) bych musel rekompilovat jĂĄdro (troĹĄku mne zmĂĄtlo, Ĺže tĹeba apm -z fungovat a opravdu se podle nastavenĂ acpi pokouĹĄel suspendnout poÄĂtaÄ, ale to asi bude tĂm, Ĺže acpi se snaŞà wrapnout i starĂĄ volĂĄnĂ apm).
KdyĹž jsem dal:
# sysctl -a | grep acpi
vypadly na mne vĹĄechny volby a informace o acpi o kterĂ˝ch vĂ jĂĄdro. HlavnÄ pak jsem tĂm zjistil, Ĺže biosem jsou podporovanĂŠ jen stavy S3, S4 a S5. PodrobnĂŠ vysvÄtlenĂ co kterĂŠ ÄĂslo zaznamenĂĄ jsem naĹĄel v man 8 acpiconf. Pro mne je dĹŻleĹžitĂŠ, Ĺže S3 je uspĂĄnĂ bez uloĹženĂ na disk a kdyĹž jsem ho zkusil pomocĂ
# acpiconf -s 3
tak se sice poÄĂtaÄ uspal, ale hned se zase probudil. ZĹejmÄ ho probudĂ nÄjakĂ˝ interupt, moĹžnĂĄ hodin. ZajĂmavÄjĹĄĂ to bylo s S4, coĹž je uspĂĄnĂ s uloĹženĂm na disk. To se korektnÄ uspalo a poÄĂtaÄ se vypnul, ale kdyĹž jsem ho znovu zapnul tak se bohuĹžel nenatĂĄhla uloĹženĂĄ pamÄĹĽ a normĂĄlnÄ to nabootovalo samozĹejmÄ s tĂm, Ĺže mi to vynadalo, Ĺže disky nebyly korektnÄ vypnutĂŠ a mohou tedy bĂ˝t poĹĄkozenĂĄ data (tedy se disky pĹipojĂ jen jako read only a po pĹihlĂĄĹĄenĂ je potĹeba dĂĄt fsck aby se pĹĂpadnĂŠ nesrovnalosti v inodech opravily). VlastnÄ ani nemĂĄm pĹedstavu kam se ta pamÄĹĽ uklĂĄdala (Ĺekl bych Ĺže do swapu, ale ruku do ohnÄ bych za to nedal.
To se mi samozĹejmÄ nelĂbilo a tak jsem dĂĄl pĂĄtral po internetu abych zjistil nÄco bliŞťĂho o tĂŠ partition co by jako mÄla bĂ˝t vytvoĹenĂĄ speciĂĄlnÄ pro uspĂĄnĂ. A mÄl jsem ĂşspÄch. V souvislosti se Sony Vaio (ale moĹžnĂĄ bude chodit i pro jinĂŠ booky) jsem naĹĄel progrĂĄmek phformat, kterĂ˝ naformĂĄtuje partitionu na tu uspĂĄvacĂ. Trochu zvlĂĄĹĄtnÄ se pouĹžĂvĂĄ (a ŞådnĂ˝ help v nÄm nenĂ), ale pĹeÄetl jsem si funkci main a bylo jasno.
Je potĹeba vytvoĹit primĂĄrnĂ partition o velikosti o nÄco vÄtĹĄĂ neĹž je velikost celkovĂŠ RAM (jĂĄ mĂĄm 128MB ale pro jistotu jsem dal 160MB – nicmĂŠnÄ i nÄjakĂ˝ch 135MB by mÄlo staÄit, protoĹže k RAM se pak uklĂĄdĂĄ jen jeĹĄtÄ cache a snad registry procesoru atd). Typ tĂŠto partition je potĹeba nastavit na 0xA0 (tedy A nula hexa), coĹž je nÄjakĂĄ Thinkpat Hibernation FS. NevĂm jeĹĄtÄ jak se to dÄlĂĄ ve FreeBSD a fdisk je jinĂ˝ neĹž ten linuxovĂ˝, tak jsem si bootnul jedno ze svĂ˝ch live CD linuxu a udÄlal to v nÄm hezky pohodlnÄ pomocĂ cfdisk.
KdyĹž jsem potom bootnul do FreeBSD tak jsem si nÄÄeho vĹĄiml – ono totiĹž pĹŻvodnÄ byla hodnota:
hw.acpi.s4bios: 0
znamenala, Ĺže bios nepodporuje usĂnĂĄnĂ na disk a bude se to muset ĹeĹĄit pomocĂ OS, ale teÄ najednou to mÄlo hodnotu 1. No a kdyĹž jsem zkusil
# acpiconf -s 4
Tak to skuteÄnÄ usnulo a sprĂĄvnÄ se to probudilo.
TeÄ uĹž zbĂ˝valo jen nÄjak nastavit aby se uspal pĹi zavĹenĂ poÄĂtaÄe. No a to uĹž byla docela trivka, protoĹže se to takĂŠ dÄlĂĄ pĹes promÄnnĂŠ jĂĄdra. StaÄilo do souboru /etc/sysctl.conf nastavit tohle:
hw.acpi.sleep_button_state=S4
hw.acpi.lid_switch_state=S4
hw.acpi.standby_state=S4
hw.acpi.suspend_state=S4
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.