KoneÄnÄ se zase dostĂĄvĂĄm k tomu nÄco napsat do blogu. PrvnĂ dva tĂ˝dny v mÄsĂci jsem ani nic napsat nemohl, protoĹže jsem nejdĹĂve se svojĂ drahou poloviÄkou uĹžĂvali sqÄlĂ˝ch cyklostezek na koleÄkovĂ˝ch bruslĂch v PodÄbradech a dalĹĄĂ tĂ˝den jsem si dĂĄval do tÄla na povinnĂŠm tÄlovĂ˝chovnĂŠm kurzu v TemeĹĄvĂĄru.
U toho bych se moĹžnĂĄ pozastavil, aby zde bylo info co a jak, protoĹže jĂĄ jsem tam jel absolutnÄ bez informacĂ (pravda ZikmundovĂĄ nÄjakĂŠ info dĂĄvala kdyĹž se platila zĂĄloha, ale po nÄkolika mÄsĂcĂch uĹž jsem samozĹejmÄ nevÄdÄl vĹŻbec nic). Jede se tam tak, Ĺže kdyĹž pojedete po silnici mezi TĂĄborem a PĂskem, tak (smÄrem od TĂĄbora) pĹejedete most pĹes Vltavu (neboli vodnĂ nĂĄdrĹž OrlĂk) a vjedete do vesniÄky TemeĹĄvĂĄr. Tam zahnete doprava (pokud si to dobĹe pamatuji, tak v tĂŠ vesnici nikam jinam doprava zahnout nejde) a pĹed vĂĄmi by mÄla bĂ˝t vzadu studna. Tu minete po svĂŠ levĂŠ ruce a pak jedete poĹĂĄd dĂĄl ven z vesnice po zpevnÄnĂŠ cestÄ na rozcestĂÄku nepojedete rovnÄ do kravĂna, ale po cestÄ doleva, po levĂŠ stranÄ minete takovĂ˝ oĹĄklivĂ˝ rybnĂÄek (obzvlĂĄĹĄtÄ nebezpeÄnĂ˝ cestou po pĹŻlnoci z hospody 😉 a pak uĹž nemĂĄte kam zabloudit a prvnĂ stavba ke kterĂŠ dojedete je chata ve vlastnictvĂ FEL ÄVUT a na plotu zepĹedu to je napsanĂ˝. MoĹžnĂĄ byste taky mohli i pĹes vzrostlĂŠ stromy a kĹovĂ u plotu vidÄt dvÄ antukovĂĄ hĹiĹĄtÄ (volejbal, nohejbal, tenis, basket). PĹed vratama je mĂsto odhadem tak na 8 aut, takĹže pĹijet vlastnĂm autem s nÄkolika kĂĄmoĹĄi se bĂĄt nemusĂte. KdyĹž bude aut vĂc, tak se dajĂ odstavit i vedle cesty na okraj louky, kde se hraje frisbee a softball.
Co se ubytovĂĄnĂ tĂ˝Äe, tak to je na Ăşrovni. HlavnÄ si nezapomeĹte pĹezĹŻvky jako jĂĄ. Po dvou dnech jsem zjistil Ĺže to bez nich nepĹŻjde a musel jsem si je v PĂsku v HypernovÄ koupit za drahĂŠ penĂze. Na pokojĂch jsou lampiÄky (v rĹŻznĂŠm stĂĄdiu funkÄnosti) a taky ledniÄka, takĹže nenĂ problĂŠm uchovĂĄvat potraviny potĹebnĂŠ na snĂdanÄ a veÄeĹe. Na snĂdanÄ se vozĂ housky (jedna za 2 koruny) a rovnou pĹi odbÄru od sluĹžby se zaplatĂ. ObÄdy jsou hromadnĂŠ a vozĂ je kaĹždĂ˝ den uvaĹenĂŠ z nÄjakĂŠ vĂ˝vaĹovny a na sluĹžbÄ je pak jen rozdĂĄnĂ a umytĂ nĂĄdobĂ. SluĹžbu mÄli vĹždy dva pokoje a zĂĄleĹželo na nich jak si povinnosti rozdÄlili a postupnÄ se vystĹĂdali vĹĄichni.
K dispozici byla pomÄrnÄ velkĂĄ mĂstnost jako jĂdelna, kde byla i televize, takĹže pokud nemĹŻĹžete ĹžĂt bez televiznĂch zprĂĄv nebo nÄjakĂŠho seriĂĄlu, tak asi neumĹete. PĹes den je ale program (aĹž na jedno dopoledne) pĹedem danĂ˝ a vĹždy se hrajĂ nÄjakĂŠ sporty, tak aby si kaĹždĂ˝ zkusil tĂŠmÄĹ vĹĄechno a v druhĂŠ ÄĂĄsti tĂ˝dne se pak odehrĂĄvali turnaje mezi rozlosovanĂ˝mi tĂ˝my. Jedno odpoledne (po tom volnĂŠm dopoledni) se odehrĂĄl takzvanĂ˝ orientaÄnĂ „bÄh“ (v naĹĄem podĂĄnĂ spĂĹĄe pochod), kdy se vĹĄichni rozdÄlili do 5ti ÄlennĂ˝ch druĹžstev a kaĹždĂŠ dostalo velmi podrobnou mapu jednoho mĂsta. Pak jsme bÄhem pĹŻl minuty museli na velkĂŠ mapÄ najĂt jak se tam dostat a dojĂt tam (bylo to asi 7km od chaty). Na podrobnĂŠ mapÄ byly vyznaÄeny polohy flaĹĄek na kterĂ˝ch byly pĹipevnÄny otĂĄzky. Celkem jich tuĹĄĂm bylo 12. Za kaĹždou ĹĄpatnou odpovÄÄ byla 30min penalizace, za nenalezenĂ 1h. My jsme nalezli a jako jedinĂ sprĂĄvnÄ zodpovÄdÄli vĹĄechny otĂĄzky a i kdyĹž jsme mÄli ĂşplnÄ nejhorĹĄĂ Äas, tak po pĹiÄtenĂ penalizacĂ ostatnĂm jsme to vyhrĂĄli. MusĂm ale podotknout, Ĺže jĂĄ jsem na tom pĹĂliĹĄ zĂĄsluhu nemohl, protoĹže zhruba tak od pĹŻlky jsem uĹž byl tak vyÄerpanej a dehydratovanej, Ĺže jsem skoro nevÄdÄl co dÄlĂĄm. Plyne z toho ponauÄenĂ, Ĺže 3 flaĹĄky vody na 5 lidĂ je zatracenÄ mĂĄlo.
—————————————————————————
NOVĂ KERNEL NA FREEBSD NEBOOTUJE
No a ty dalĹĄĂ 2 tĂ˝dny jsem pak nic moc zajĂmavĂŠho co bych musel cpĂĄt na blog nedÄlal. Snad jen jsem pokraÄoval v instalaci a rekompilaci toho FreeBSD na mĂŠm notebooku. HlavnĂ na co jsem pĹiĹĄel bylo, Ĺže kernel po rekompilaci podle nastavenĂch z minulĂŠho pĹĂspÄvku nenabÄhl. VlastnÄ hned jak probÄhl pokus o jeho zavedenĂ (hned po obrazovce s ÄĂĄblĂkem a vĂ˝bÄrem moĹžnostĂ) se notebook restartoval.
Hned mÄ napadlo, Ĺže ten Crusoe si asi moc nerozumĂ s tĂm, Ĺže jsem to vĹĄechno kompiloval jako pro i686 a nakonec se to ukĂĄzalo jako sprĂĄvnĂ˝ pĹedpoklad. Nabootoval jsem tedy pĹŻvodnĂ jĂĄdro podle postupu uvedenĂŠm ve FreeBSD handbooku, totiĹž do OK promptu jsem napsal postupnÄ:
OK unload
OK boot kernel.old
a pak jsem kernel zkompiloval jako pro i586. Podle 6. dĂlu ÄlĂĄnku na rootu jsem pak zkompiloval i zbytek zĂĄkladnĂho systĂŠmu pro i586 a pĹeĹĄel na nÄj. AkorĂĄt jsem nejdĹĂve musel udÄlat
mergemaster -p
pĹed tĂm, neĹž jsem pĹeĹĄel do jednouĹživatelskĂŠho reĹžimu a provedl make installworld, protoĹže byla potĹeba pro jeho ĂşspÄĹĄnĂŠ provedenĂ jiĹž existujĂcĂ uĹživatel proxy.
DalĹĄĂ vÄc co jsem rozchodil je zvukovka, i kdyĹž tam mÄ jeĹĄtÄ nÄjakĂĄ prĂĄce ÄekĂĄ. PouĹžil jsem generickĂ˝ driver snd_driver a bsdĂ˝Äku jsem to Ĺekl takhle:
echo snd_driver_load=“YES“ >> /boot/loader.conf
JenĹže teÄ loader pĹed tou ĂşvodnĂ nabĂdkou pĹed zavedenĂm jĂĄdra pĂĹĄe docela dost chybovĂ˝ch hlĂĄĹĄek ohlednÄ zvukovĂ˝ch driverĹŻ a jĂĄ netuĹĄĂm proÄ. KaĹždopĂĄdnÄ zvuk ale funguje.
DĂĄl jsem pak nechal kompilovat obrovskou Ĺadu softu a hlavnÄ jsem se rozhodl nepouĹžĂvat uĹž jako X server XFree86, ale mĂsto nÄj pouĹžĂt nastupujĂcĂ generaci server x.org. VÄc se mĂĄ tak, Ĺže XFree86 zmÄnil po zatĂm poslednĂ verzi svojĂ licenci tak, Ĺže uĹž nenĂ kompatibilnĂ s open source a tak tĂŠmÄĹ vĹĄechny distribuce oznĂĄmili Ĺže jiĹž novĂŠ verze XFree86 nebudou zaĹazovat. Aby vĹĄak vĂ˝voj grafickĂŠho serveru mohl jĂt dĂĄl, na zdrojĂĄcĂch poslednĂ dostupnĂŠ verze pod open source licencĂ zaÄal vznikat projekt X.org, kterĂ˝ mĂĄ takĂŠ velmi blĂzko k iniciativÄ freedesktop, kterĂ˝ si klade za cĂl standardizovat sdĂlenĂŠ prostĹedky, tak by si to gnome a kde nedÄlalo podle svĂŠho, kdyĹž staÄĂ jedno ĹeĹĄenĂ.
PĹi kompilaci Xorg jsem narazil na docela zajĂmavĂ˝ zĂĄdrhel.
cd /usr/ports/x11/xorg
make install clean
skonÄilo z chybou. NaĹĄtÄstĂ se mi podaĹilo najĂt na internetu nÄjakĂ˝ email do konference a v odpovÄdi stĂĄlo, Ĺže je potĹeba nejdĹĂv zkompilovat xorg-libraries a pak teprve zbytek. Hold je to software v ranĂŠm stĂĄdiu portovĂĄnĂ na freebsd, tak tam tahle zĂĄvislost jeĹĄtÄ nenĂ vyĹeĹĄena.
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.