Tak mne tu po velmi dlouhĂŠ dobÄ zase mĂĄte. KoneÄnÄ jsem se zase dostal k tomu si sem nÄco malĂŠho poznamenat. NejdĹĂv jsem mÄl spoustu povinnostĂ ve ĹĄkole, pak jsem zase mÄl spoustu povinnostĂ v prĂĄci a pĹi tom mi nefungovala ve FreeBSD (po upgradu na nestabilnĂ vÄtev 6-CURRENT) a tak jsem si sem netroufl dĂĄt nic, co bych alespoĹ neprojel nÄjakĂ˝m spellÄekrem (zdravĂm kipa 😉
NicmĂŠnÄ teÄ jsem byl okolnostmi donucen rozbÄhnout nÄjakĂŠ ĂşÄetnictvĂ (na pĹĂĄnĂ svĂŠho ĹĄĂŠfa jsem se stal plĂĄtem DPH a tedy uĹž se neobejdu s pouhĂ˝m web vystavovaÄem faktur) a jedinĂŠ pouĹžitelnĂŠ ĂşÄetnictvĂ pro linux je honeycalc. SamozĹejmÄ jsem neÄekal, Ĺže bych nalezl nÄco opensource (i kdyĹž moĹžnĂ˝ kdybychom Ĺžili ve vÄtĹĄĂ zemi, kdo vĂ), ale Äekal jsem Ĺže alespoĹ najdu pro linux nÄco co bude zvlĂĄdat jednoduchou daĹovou evidenci a pĹitom to bude umÄt tisknout formulĂĄĹe pro finanÄĂĄk.
HoneyCalc je bohuĹžel, ale podvojnĂŠ ĂşÄetnictĂ, coĹž nÄkteĹĂ tvrdĂ, Ĺže je zbyteÄnÄ sloĹžitĂŠ. No nevĂm, asi v tom chvĂli zkusĂm ĂşÄtovat a pak se uvidĂ. NicmĂŠnÄ to, Ĺže se jednĂĄ o komerÄnĂ software sebou nese jistĂĄ ĂşskalĂ, kterĂŠ jsem musel vyĹeĹĄit. TĂm prvnĂm byla Ĺekl bych docela nedostateÄnĂĄ dokumentace. Na webu majĂ mĂsto instalace pĂĄr screenshotĹŻ a velice jednoduchouÄkĂ˝ komentĂĄĹ. NavĂc se vztahujĂcĂ jen k urÄitĂŠ verzi (nikde jsem ale nenaĹĄel ke kterĂŠ!) postgresu, kterou tohle ĂşÄetnictvĂ pouĹžĂvĂĄ pro uklĂĄdĂĄnĂ dat.
To Ĺže data jsou uloĹžena v postgresu je bezesporu kladnĂĄ vlastnost, uĹž kĹŻli tĹeba importĹŻm a exportĹŻm dat, stabilitÄ a zĂĄlohovatelnosti (puls jeĹĄtÄ distributivita a multiuĹživatelskost klient/server architektury, kterou ale jĂĄ asi pĹĂliĹĄ nevyuĹžiju). ProblĂŠm ale byl v tom, Ĺže jsem nikdy postgres nepouĹžĂval (vĹždy jsem si aĹž do teÄ vystaÄil s mysql) a tak jsem se docela na dlouho zarazil u hlĂĄĹĄky honeycalcu, Ĺže „DatabĂĄze nenĂ spuĹĄtÄna!“ i kdyĹž ve skuteÄnosti na serveru bÄĹžela, v konfigu jsem nastavil vĹĄe jak mÄlo bĂ˝t (podle tÄch screenshotĹŻ z dokumentace honeycalcku) a ostatnĂ potenciĂĄlnĂ problĂŠmy jsem takĂŠ vyĹeĹĄil (teÄ mĂĄm na mysli firewall a tak).
Nakonec jsem se zaÄetl do dokumentace postgresu a zkusil jsme se pĹipojit a vytvoĹit databĂĄzi ruÄnÄ a kdyĹž jsem dostal hlĂĄĹĄku:
createdb: could not connect to database template1: FATAL: user "nax" does not exist
bylo jasnĂŠ, Ĺže nejdĹĂv musĂm vytvoĹit usera, kterĂ˝ se bude jmenovat stejnÄ jako user na stroji kde pustĂm GUI HoneyCalcu. Podle dokumentace postgresu jsem tak uÄinil a rĂĄzem bylo po problĂŠmu s pĹipojenĂm na databĂĄzi.
JenĹže se vyskytl jeĹĄtÄ dalĹĄĂ problĂŠm. KdyĹž uĹž jsem chtÄl vystavit svojĂ prvnĂ fakturu v HoneyCalcu, tak jsem zjistil, Ĺže kdyĹž chci napsat ÄeskĂ˝ znak, tak se prostÄ nic nenapĂĹĄe. DalĹĄĂm experimentovĂĄnĂ jsem zjistil, Ĺže kdyĹž vloĹžĂm nÄjakĂ˝ text pĹes schrĂĄnku, tak to mĂĄ problĂŠmy jen s hĂĄÄky a vypadĂĄ to asi nĂĄsledovnÄ:
mĂsto „Ĺ iĹĄlavĂ˝ konĂÄek“ se v kolonce programu kam jsem ten text pastnul objevĂ „\u0160i\u0161lavĂ˝ konĂ\u010dek“.
Docela dost se to podobĂĄ problĂŠmu s LOCALES a po chvĂli bĂĄdĂĄnĂ jsem pĹiĹĄel na to, Ĺže kdyĹž aplikaci neprovozuji s nastavenĂm LC_ALL=“cs_CZ.iso88592″, kterĂŠ normĂĄlnÄ funguje pro zbytek systĂŠmu a dĂky kterĂŠmu mimo jinĂŠ teÄ mohu teÄ Äesky psĂĄt tenhle zĂĄznam, ale pustĂm to nĂĄsledovnÄ:
LC_ALL="cs_CZ.utf8" /opt/HoneyCalc2-Xft/honeycalc
tak uĹž ÄeĹĄtina v HoneyCalcu funguje. BTW neĹž jsem na to dnes pĹiĹĄel, tak jsem se rozhodl otestovat jakĂ˝ zĂĄjem majĂ u X-Tronics o novĂŠ zĂĄkaznĂky a napsal jsem jim email s podrobnĂ˝m popisem problĂŠmu s ÄeĹĄtinou. Dnes mi pĹiĹĄel email, Ĺže dĹŻvodem je, Ĺže jsem nainstaloval verzi pro SUSE a Ĺže moje gentoo nenĂ podporovanĂŠ. OdpovÄÄ jistÄ v komerÄnĂm svÄtÄ akceptovatelnĂĄ, ale nejsem si jistĂ˝ jestli v tom linuxovĂŠm.
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.