KoneÄnÄ jsem se dostal k tomu, abych po umĹenĂ poÄĂtaÄe u sebe v pĹedsĂni pĹesunul svĹŻj blog na nÄjakĂ˝ stabilnÄjĹĄĂ poÄĂtaÄ. S tĂm umĹenĂm to bylo docela zajĂmavĂŠ. VlastnÄ uĹž jsem si uĹž delĹĄĂ dobu ĹĂkal, Ĺže ten disk uĹž je pĹeci jen asi tak 5 let starĂ˝ (ten server jsem stavÄl nÄkdy v prvĂĄku) a Ĺže uĹž asi brzo odejde do vÄÄnĂ˝ch loviĹĄĹĽ. JenĹže znĂĄte to: „snad to vydrŞà aspoĹ aĹž budu mĂt po zkouĹĄkĂĄch“. No a co myslĂte? PĹiĹĄel sem domu z ĂşplnÄ poslednĂ zkouĹĄky toho zkouĹĄkovĂŠho a EvĂk mne pĹivĂtala oznĂĄmenĂ Ĺže nÄjak nejde netĂk.
Ĺekl jsem si: „a sakra!“ a klepal se Ĺže sem prĂĄvÄ pĹiĹĄel o vÄtĹĄinu semestrĂĄlek zimnĂho semestru. NaĹĄtÄstĂ jak se ukĂĄzalo neodeĹĄel disk, ale zdroj v tom kompu. Ono abych byl upĹĂmnĂ˝ to byla uĹž od zaÄĂĄtku poĹĂĄdnĂĄ prasĂĄrna, protoĹže do case (jinak krĂĄsnĂŠho na prvnĂ pohled serverovĂŠho asi metr od zemÄ vysokĂŠho big big toweru) byl AT, ale jĂĄ do nÄj tehdy dal ATX zdroj a desku. Bylo to udÄlĂĄno tak, Ĺže v zĂĄdu jsem prostĹĂhal a ohnul plech vadĂcĂ konektorĹŻm na desce a zdroj jsem vrazil nad harddisk a DVD mechaniku, takĹže vÄtrĂĄÄek kterĂ˝ je normĂĄlnÄ zezadu byl zepĹedu. No co vĂĄm budu povĂdat, prachu v tom poÄĂtaÄi bylo vĹždycky dost a dost. A to ani nemluvĂm o tom, Ĺže ta deska tam drĹžela na dobrĂŠ slovo a Ĺže jsem pĹŻvodnÄ takhle jednu desku ĹĄlusnul, kdyĹž se povytĂĄhla grafickĂĄ karta.
To sem se to ale zakecal – no prostÄ pointa je, Ĺže jsem nakonec docela rad, Ĺže jen pĹestal ĹžĂt zdroj protoĹže jsme mohli taky klidnÄ vyhoĹet. KromÄ toho, Ĺže ten stroj fungoval jako gateway pro domĂĄcĂ sĂĹĽ na internet (a pomocĂ firewallu poÄĂtal traffic jednotlivĂ˝ch IP), disk byl sdĂlen pomocĂ samby (docela dlouho i pomocĂ ntfs, ale poslednĂho pĹŻl roku co pouĹžĂvĂĄm notebook ztratilo ntfs smysl), grafickĂĄ karta a zvukovka byly pĹipojeny na televizi, takĹže jsem to pouĹžĂval jako video na DivX filmeÄky a seriĂĄly, tak tam taky kromÄ toho vĹĄeho bÄĹžel mĹŻj malĂ˝ apache (tedy web), kde jsem mÄl prĂĄvÄ blog postavenĂ˝ na wordlog php engine (dnes uĹž ani jeho hompage nefunguje), coĹž se mi zdĂĄlo v dobÄ kdy jsem ho nasazoval jako systĂŠm hlavnÄ svĂ˝m ascii artovĂ˝m designem vystihujĂcĂ mĹŻj svÄtonĂĄzor a tak. On ten starĂ˝ server vlastnÄ byl takovĂ˝ mĹŻj malĂ˝ linuxovĂ˝ lab, kde jsem se nauÄil spoustu vÄcĂ o administraci linuxu, kterĂĄ mi teÄ vydÄlĂĄvĂĄ v prĂĄci na chleba. BohuĹžel wordlog se od tĂŠ doby nijak nevyvĂjel, ale jĂĄ sem ani moc funkcĂ nepotĹeboval. Dokonce jsem se v prvnĂ chvĂli pokouĹĄel rozbÄhnout ze zĂĄloh pĹĂmo ten starĂ˝ systĂŠm na svĂŠm novĂŠm kybernetickĂŠm domovÄ. Je to server neziskovĂŠho sdruĹženĂ praha12.net, jehoĹž jsem Älenem (bezdrĂĄtovĂŠ sĂtÄ u nĂĄs v ModĹanech). KlukĹŻm kterĂ˝ svolili k tomu hostovĂĄnĂ na tomhle aplikaÄnĂm serveru patĹĂ mĹŻj dĂk. Je to server na docela sluĹĄnĂŠ pĂĄteĹi a i kdyĹž jsem se z poÄĂĄtku obĂĄval, Ĺže bude moĹžnĂĄ problĂŠm, Ĺže tam nemĂĄm roota, tak se opak ukĂĄzal bĂ˝t pravdou.
JenĹže se mi tam ten starĂ˝ systĂŠm pro blogovĂĄnĂ rozbÄhnout nepodaĹilo. Ani nevĂm proÄ, ale poĹĂĄd nÄjakĂŠ zĂĄhadnĂŠ hlĂĄĹĄky o include, kterĂ˝ch kdyĹž jsem se zbavil, tak sem zase dostal jinĂŠ zĂĄhadnĂŠ hlĂĄĹĄky. Po chvĂli jsem zjistil Ĺže pĹi odstraĹovĂĄnĂ hlĂĄĹĄek jsem v docela sluĹĄnĂŠm cyklu, neboli deadlocku a tak mne teprve napadlo, Ĺže bych se mohl podĂvat po nÄjakĂŠm jinĂŠm blogovacĂm systĂŠmu. NejdĹĂv jsem zkouĹĄel hledat na freshmeatu, ale nic zajĂmavĂŠho jsem nenaĹĄel. Pak jsem se podĂval co za systĂŠm pouĹžĂvajĂ lidĂŠ, kterĂŠ mĂĄm v bookmarcĂch a zjistil jsem Ĺže admin strĂĄnek linuxbiometrics.com (to souvisĂ s mojĂ diplomkou – nÄkdy se o tom jeĹĄtÄ urÄitÄ vĂc rozepĂĹĄu) Josiah pro svĹŻj blog pouĹžĂvĂĄ nÄjakĂ˝ backend nazvanĂ˝ wordpress. BTW ten jeho blog nemĂĄ moc hezkĂ˝ design a moc jsem si od toho nesliboval, ale jak se ukĂĄzalo ten wordpress je opravdu vymakanĂ˝m kusem open softwaru. Podporuje na co si jen vzpomenete a na co si nevzpomenete tak to podporuje pomocĂ nÄjakĂŠho toho pluginu. Vzhled se dĂĄ mÄnit pomocĂ themes, kterĂ˝ch je docela dost. Dalo by se ĹĂct, Ĺže mĹŻĹžete mÄnit vzhled blogu podle nĂĄlady.
PĹes prvnĂ hrubĂŠ prohledĂĄnĂ se mi nejvĂc zamlouval tenhle vzhled (a ten by barevnÄ opravdu ĹĄel mÄnit podle toho jakou budu mĂt nĂĄladu ;)), ale pak jsem naĹĄel generĂĄtor vzhledu a napadlo mne, Ĺže by ĂşplnÄ nejvĂc cool bylo, portovat vzhled starĂŠho blogovacĂho engine na tenhle novĂ˝ systĂŠm. Vygeneroval jsem si tedy index v mĂ˝ch oblĂbenĂ˝ch barvĂĄch pĹŻvodnĂho sĂŠriovĂŠho terminĂĄlu (zelenĂĄ na ÄernĂŠ – myslĂm Ĺže to asi nemusĂm zdĹŻrazĹovat ;)) a zkusil jsem jestli by se to nĂĄhodou nepovedlo a hle – sentimentu bylo uÄinÄno za dost – po pĂĄr hodinĂĄch hranĂ si s CSS styly jsem koneÄnÄ dosĂĄhl uspokojivĂŠho vĂ˝sledku.
VlastnÄ drtivĂĄ vÄtĹĄina z tÄch hodin padla na to, aby k mĂŠ plnĂŠ spokojenosti fungovaly listingy zdrojĂĄkĹŻ, kterĂŠ docela Äasto ve svĂŠm pĹeci jen pomÄrnÄ odbornĂŠm blogu potĹebuji. Tohle bylo vlastnÄ nejvÄtĹĄĂ mĂnus na mĂŠm starĂŠm blogu, Ĺže nÄco podobnĂŠho neumÄl (tam jsem to ĹeĹĄil tĂm, Ĺže jsem text udÄlal prostÄ bold) ale copy&paste se z vĂce ĹĂĄdkĹŻ stejnÄ udÄlat nedal, protoĹže tam vadili asciiartovĂŠ okraje. PotĹeboval jsem tedy nÄco co by mi umoĹžnilo do speciĂĄlnĂho rĂĄmeÄku do textu dĂĄt kĂłd, aby byl pokud moĹžno se zvĂ˝raznÄnou syntaxĂ a neĹĄkodilo by, kdyby se jeĹĄtÄ ĹĂĄdky oÄĂslovali, abych na nÄ pĹĂpadnÄ mohl odkazovat v textu.
NaĹĄel jsem tenhle zĂĄznam v blogu na tohle tĂŠma – pravda, sice v nÄmÄinÄ, ale odkazy byly celkem jasnĂŠ a hlavnÄ ty code listingy vypadali pĹesnÄ jak jsem potĹeboval. Jak mĹŻĹžete tady v tom ÄlĂĄnku vidÄt nĂĹže, nakonec se povedlo, ale chtÄlo to docela dost rĹŻznĂŠho pokuso-omylnÄnĂ. U jakĂŠho style.css jsem nakonec skonÄil se mĹŻĹžete podĂvat sami a jen doplnĂm, Ĺže do samotnĂŠho pluginu jsem nakonec pĹidal to na tĹetĂm ĹĂĄdku v listingu:
function replace_with_geshi($matches){
...
$geshi->set_overall_class('geshicode');
...
return $geshi->parse_code();
}
JeĹĄtÄ k tomu chci poznamenat, Ĺže ta alternujĂcĂ barva kaĹždĂŠho sudĂŠho ĹĂĄdku je v tom style.css tady:
.geshicode li.li2 {
background-color:#eeeeee;
}
Na to Ĺže jsem se CSS v ĹživotÄ nezabĂ˝val to je docela sluĹĄnĂ˝ vĂ˝kon, co ĹĂkĂĄte? No hold kdyĹž se nepochvĂĄlĂm sĂĄm, tak to za mne nikdo neudÄlĂĄ.
Jinak tenhle blogovacĂ systĂŠm umĂ sĂĄm od sebe dalĹĄĂ vÄc co mĹŻj starĂ˝ neumÄl – a totiĹž generovat RSS feed. KoneÄnÄ se mĹŻĹžu zaregistrovat do nÄjakĂ˝ch rss agregĂĄtorĹŻ a tĹeba i tĂm zĂskĂĄm nÄjakĂŠ ÄtenĂĄĹe (ono poĹĂĄd psĂĄt jen a jen pro sebe obÄas pĹestane bavit a moĹžnĂĄ to je dĹŻvod proÄ sem poslednĂ dobou moc do blogu nepsal – na druhou stranu uĹž mi to zaznamenĂĄvĂĄnĂ vÄcĂ obÄas chybÄlo, kdyĹž jsem v prĂĄci nÄco ĹeĹĄil a vÄdÄl jsem Ĺže uĹž jsem to jednou nÄkdy ĹeĹĄil a byl jsem lĂnĂ˝ si to do blogu zapsat).
S tĂm RSS feedem souvisĂ i to, Ĺže umĂ tzv. podcasting coĹž je poslednĂ rok na internetu docela mĂłda. MyslĂm Ĺže to zaÄal Appel se svĂ˝m iPodem. V podstatÄ jde o to, Ĺže do RSS feedu publikujete tĹeba mp3 a kdo si nastavĂ v klientskĂŠ aplikaci, Ĺže mĂĄ o vĂĄĹĄ kanĂĄl zĂĄjem, tak tomu se pak pĹi kaĹždĂŠ novĂŠ mp3 tato hned stĂĄhne do jeho pĹehrĂĄvaÄe. Napadlo mne, Ĺže bych takhle mohl publikovat na svĂŠm blogu audioskliznÄ, kterĂŠ dÄlĂĄm pro roota a nebo rovnou nÄkterĂŠ mĂŠnÄ psavĂŠ zĂĄznamy prostÄ jen namluvit na svĹŻj iRiver.
JedinĂŠ co sem si tu zatĂm nerozebÄhl je kontrola pravopisu (lĂbilo by se mi nÄco jako mĂĄ Gmail).
JeĹĄtÄ si tu poznamenĂĄn skript kterĂ˝ z mysqldumpnutĂŠho souboru s sql zĂĄlohou wordlog databĂĄze udÄlal pĹĂkazy pro vloĹženĂ do tabulek wordpressu.
#!/usr/bin/perl -w
while ($line = <>) {
$line =~ s/wordlog_journal VALUES \(0*([1-9][0-9]*),(200[453])([01][0-9])([0123][0-9])([012][0-9])([0-9][0-9])([0-9][0-9]),'([A-ZÄĹ ÄĹĹ˝ĂĂĂĂ:.()_]* *[^\\]*)\\r\\n\\r\\n/wp_posts VALUES ($1,1,'$2-$3-$4 $5:$6:$7','$2-$3-$4 $5:$6:$7','/g;
$title = $8;
$datum = "$2-$3-$4 $5:$6:$7";
# nasledujici radek doladit
$line =~ s/,'','','nax'\);/,'$title',0,'','publish','open','open','','$title','','','$datum','$datum','',0,'',0,'','',0);/g;
$line =~ s/\\[BOLD\\]//g;
$line =~ s/\\[\/BOLD\\]/< \/strong>/g;
$line =~ s/\\[LINK=\\\\"([^"]*)"\\]//g;
$line =~ s/\\[\\/LINK\\]/< \\/a>/g;
print $line;
}
Jen komentĂĄĹe a podobnĂŠ drobnĹŻstky okolo jsem uĹž nemÄl nĂĄladu importovat.
Pokud mĂĄte starĂĄ data v nÄjakĂŠm ÄastÄjĹĄĂm konkurenÄnĂm systĂŠmu, tak asi ĹĄest jich zvĂĄdĂĄ naimportovat wordpress sĂĄm.
No uvidĂme, uvidĂme. Jen pro ty co doÄetli aĹž sem prozradĂm, Ĺže v do pĹĂĹĄtĂho Terabajtu na rĂĄdiu Akropolis mĂĄme pozvanĂŠho ÄlovÄka z ÄeskĂŠ komunity gentoo. A teÄ uĹž musĂm jĂt vĂĄĹžnÄ do hajan, protoĹže zĂtra mne ÄekĂĄ maraton pĹednĂĄĹĄek a cviÄenĂ od 9:15-19:30 🙁
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.