DIAGRAMY V LINUXU

Written in

by

Dnes jsem odevzdal semstralku z DOPu. Podle emailu meho cviciciho se mu moje zprava libila. Oznacil ji za „vzorovou“! No musim se preci pochlubit. Stejne to tu nkdo necte 😉 Pro nezasvecene, kteri nestuduji zrovna FEL (CVUT) obor VT, tak tahle semestralka byla o pochopeni samotneho groo fungovani pocitace aneb o tom jak se co deje v procesoru. Konkretne jsme meli napsat novou instrukci, kterou ten procesor jeste neumi. U nekterych procesoru se to tam musi „zadratovat“ ale my jsme meli situaci ulehcenou v tom, ze ten ukol jako treba zrovna ja sem mel soucet 2 stejne ale libovolne dlouhych operandu v pameti, jsme psali v jakemsi jaziku symbolickych instrukci, ale jeste o uroven niz nez normalni assembler. Ta pamet kde bude ten vysledny kod moji nove instrukce ulozen, pak je primo soucast procesoru a slouzi vlastne jako logicky clen (snad me nevyhodi od zkousky, kdyz tu reknu – dekoder) no takze v konecnem dusledku je to stejne jako bychom to tam zadratovali. Ten procesor neni od Intela ani od AMD i kdyz ma jiste velice podobne rysy, kazdopadne DOP znamena Daneckuv Originalni Procesor 😉

No a ted k tomu problemu co jsem vcera resil. Meli jsme tam totiz do te zpravy dat vyvojovy diagram. Ono totiz kdyz se podivate na ten radek s mikroinstrukci tak neni zrovna jednoduche si hned uvedomit co udela, natoz kdyz mate tech mikroinstrukci vic zasebou. Nojo, jenze v cem ten vyvojak udelat? Prvni co me napadlo, byl kontour v kterem jsem delal uz treba vztahy k semestralce z Programovacich technik minuly semestr. Je to free KDE nahrada za Corel Draw a jine podobne vektorove editory. Pamatuju se ze kdyz jsme Corer brali na stredni tak nam jeho moznosti pani profesorka prezentovala prave na tom obrazku tygra ktery je na freshmeat jako ukazkovy nahled na ten editor. No ono to asi bude tim, ze je to takovy univerzalni vektorovy obrazek.

Nicmene zpet k tematu. Problem byl, ze kontur nenavratne zmizel z meho disku s upgradem na unstable verzi Debiana. Ma nejakou „unstable“ zavislost, ktera mi nedovoli ho instalovat z deb baliku a ze bych zrovna vektorovy editor chtel kompilovat ze zdrojaku….

Dalsi napad byl, pouzit neco, co mi dovoli udelat vyvojak primo v latexu [cti latechu, nebod X je tady recke chiii] ale po hodine marnych pokusu s balikem pb-diagram sem to vzdal a vlezl na freshmeat a dal hledal. No a nasel jsem sqely programek, ktery je primo na vsemozne diagramy delany. Jmenuje se proste DIA a dokonce to na me hned zacalo mluvit cesky. No neni nad spravne nastaveny locale 😉 Jen tak pro zajimavost
[~ 22:50:12 St lis 05]
$ cat /etc/locale.gen
cs_CZ ISO-8859-2

Zitra z toho Dopu budu psat pisemku, tak doufam ze dopadne nejak … optimalne.
——————–
Doplneni 6.11.2003
Tak ta pisemka vubec nebyla tezka, ale jak uz to u me byva tak jsem tam zase udelal jednu drsnou chybu, ktera me asi pripravi o dost bodu. Z binarniho cisla se tam pocitala podminka pro multiplexer a podle toho se pak pocitala adresa. Spocital jsem to, mel jsem sice trochu problemy s tim jak funguje XOR, ale nakonec jsem to dal dohromady jenze asi pul minuty pred sebranim jsem se dostal pri kontrole az sem a zjistil jsem si ze trikrat zasebou mi vyslo jiny cislo nez prve. No a tak jsem to opravil. Jsem totiz peknej blbec. Napoprvy jsem si spravne uvedomil, ze v te dokumentaci je ta podminka uvedena jako dekadicke cislo a tak jsem to prevedl na dekadicke. No jenze v te rychlosti nakonci pri kontrole jsem si to uz neuvedomil, takze uplne zbytecna ztrata bodu. Aby byla smula dokonana tak jsem to psal tuskou, takze asi ani nepozna ze jsem to mel puvodne dobre. Ach jo, proc jen ja mam vzdycky na takovyhle veci tak hroznou smulu. Za chvili si na to vazne zvyknu!

Tags

Napsat komentář