Vcera kdyz jsem se vratil po tezkem dni v praci domu, cekalo mne tu krasne prekvapeni. Mel jsem tu velky A5 dopis a v nem byl uvitaci dopis se stanovami Ceskoslovenskeho struzeni uzivatelu TeXu aneb CSTUGu. Na zacatku roku jsem si totiz rekl, ze stejne uz jsem se clenem chtel stat pred rokem a navic ted po absolvovani vyborneho premetu Publikacni system TeX, ktery vede primo cesky nestor a guru TeXu Petr Olsak (je mimochodem take predsedou CSTUGu), jsem zjistil ze mi tenhle zpusob prace s textem jaky je typicky pro TeX je daleko prirozenejsi nez zpusob jakym se pisi dokumenty dnes casteji, totiz pomoci nejakeho textoveho procesoru z nejakeho Officu. Pri vypracovavani zprav k nescetnym semestralkam sem se totiz pristihl pri tom, ze ne abych se nutil do pouziti TeXu, ale naopak nedokazu kreativne pracovat v zadnem textovem procesoru.
Pro ty co v zivote neslyseli o TeXu drobne seznameni. Tak predne to X se cte jako recke chiii, tedy ten nazev se cte jako [tech]. Co je ale daleko dulezitej je styl prace. TeX totiz neni samo o sobe zadne prostredi na vytvoreni dokumentu, ale je to vlastne parser, kteremu predhodite textovy soubor s nejakymi formatovacimi znackami a on vam do jineho souboru zapise tak perfektne zformatovany dokument jak jen je to podle vasich pozadavku (dannych temi formatovacimi znackami) jen mozne. Dba se pri tom na ty nejprisnejsi typograficke normy. Je z toho jasne, ze pro psani budete potrebovat v nejakem textovem editoru napsat holy text bez formatovani a potom (nebo nekdy i pri tom) podle potreby doplnit formatovaci znacky. Pak to prelozite do souboru typu dvi, ktery uz vam prohlidnou specialni programy (treba xdvi) a dnes nejpouzivanejsi dalsi cesta je bud do pdf nebo ps, coz uz je velice snadne (na jeden prikaz).
Soucasti toho dopisu bylo i posledni zatim vysle cislo Zpravodaje, ktery vydava sdruzeni. Je to velice kvalitni zdroj informaci, i kdyz spise pro pokrocilejsi ctenare.
Pri te prilezitosti jsem se vratil k myslence jak by bylo asi tezke naprogramovat TeX pro PalmOS. No prevod samotneho prekladace pro palm by takovy problem byt nemel – Knuth genialni autor to TeXu si pry dal velmi zalezet, aby byl TeX co nejvice prenositelny, nicmene problem by mohl nastat s implementaci prohlizece. Na druhou stranu by pak takovy prohlizec dvi mohl byt idealnim zpisobem jak si na palmu prohlizet cela matematicka skripta, jejich zdrojaky by byly dostupne pro tex a vy byste jen zmenili format stranky na neco co by odpovidalo velikosti a hlavne rozliseni vaseho diplaye palmu.
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.