PrĂĄvÄ jsem v manuĂĄlu screenu naĹĄel a nauÄil se pracovat s dalĹĄĂmi vychytĂĄvkami. KonkrĂŠtnÄ s funkcĂ split screen, kterĂĄ rozdÄlĂ okno na dvÄ vodorovnÄ rozdÄlenĂĄ okna a pak s kopĂrovĂĄnĂm/vklĂĄdĂĄnĂm textu. KonkrĂŠtnÄ jsem to potĹeboval pro tĹetĂ cviÄenĂ z pĹedmÄtu APS, kde se majĂ zjistit nÄjakĂŠ vÄci z pĹeloĹženĂŠho souboru instrukcĂ pro experimentĂĄlnĂ procesor DLX. No a jak nejlĂp zjistit co pĹekladaÄ pĹeloĹžil na jakĂŠ instrukce, neĹž Ĺže si zobrazĂte nepĹeloĹženĂ˝ i pĹeloĹženĂ˝ soubor zĂĄroveĹ.
Zjistil jsem, Ĺže na tom poÄĂtaÄi, kde funguje ten pĹekladaÄ je nainstalovanĂ˝ SUSE linux a Ĺže ten vim co tam je nainstalovanĂ˝ je nÄjak zĂĄhadnÄ zkompilovanĂ˝ s podporou jen vi pĹĂkazĹŻ, takĹže pĹĂkaz split neumĂ. NicmĂŠnÄ screen tam byl rovnou nainstalovanĂ˝ (a kdyby ne, tak si ho tam zkompiluji a nainstaluji sĂĄm, tak jak jsem to uĹž udÄlal na solĂĄrku, kde mĂĄme cviÄenĂ z unixĹŻ a osĹŻ) a zaÄal jsem hledat v manuĂĄlovĂŠ strĂĄnce jak Ĺže se to tedy dÄlĂĄ.
Po chvĂli jsem na to pĹiĹĄel. Je tĹeba zmĂĄÄknout C-a S, ÄĂmĹž se aktuĂĄlnĂ terminĂĄlovĂŠ okno rozdÄlĂ na dvÄ, pak pomocĂ C-a TAB skoÄit do toho druhĂŠho okna a teÄ uĹž platĂ normĂĄlnĂ klĂĄvesovĂŠ zkratky pro screen, tedy buÄ se nÄjak pĹepnout do jinĂŠho otevĹenĂŠho okna C-a n, C-a p, C-a C-a nebo vytvoĹenĂ novĂŠho okna C-a c.
KopĂrovĂĄnĂ je takĂŠ docela intuitivnĂ zĂĄleĹžitost. Do kopĂrovacĂho reĹžimu se nejdĹĂv pĹepnete pomocĂ C-a [ a potom pomocĂ klĂĄves pro pohyb znĂĄmĂ˝ch z vi, tedy h,j,k,l (vÄtĹĄinou se dajĂ pouĹžĂt i ĹĄipky) dojedete na zaÄĂĄtek textu kterĂ˝ chcete zkopĂrovat, tam zmĂĄÄknete mezernĂk a pak dojedete na konec a tam zase mezernĂk. TakĂŠ se dajĂ pro pohyb pouĹžĂt klĂĄvesy y (oznaÄenĂ celĂŠho ĹĂĄdku) a w (oznaÄenĂ aktuĂĄlnĂho slova). VypĂĹĄe se vĂĄm zprĂĄva o tom kolik znakĹŻ bylo do bufferu vloĹženo a pak uĹž nic nebrĂĄnĂ ve vloĹženĂ, coĹž realizujete pomocĂ kombinace C-a ]. TakĂŠ je moĹžnĂŠ zkopĂrovanĂ˝ text uloĹžit do souboru pomocĂ zkratky C-a >.
TakĂŠ jsem naĹĄel dalĹĄĂ zajĂmavĂ˝ odkaz ohlednÄ screenu. BohuĹžel to jak se zase ruĹĄĂ split sem tam nenaĹĄel 🙁
Nakonec to ale pĹeci jen bylo v manuĂĄlu ke screenu, akorĂĄt to bylo zamaskovanĂŠ jako „Kill the current region“. UdÄlĂĄ se to pĹĂkazem C-a X.
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.