Ach ta ĹĄkole mi uĹž zase dĂĄvĂĄ ĹĂĄdnÄ do tÄla (nebo spĂĹĄ do hlavy? ;). OstatnÄ je to vidÄt i na Äetnosti pĹĂspÄvkĹŻ tady na blogu. KonkrĂŠtnÄ jsme minulĂ˝ tĂ˝den psali po ĹadÄ pĂsemku z francouzĹĄtiny, pak z jazykĹŻ a pĹekladu a vÄera jsem psal pro zmÄnu pĂsemku z C++. No a abych toho nemÄl mĂĄlo, tak jsem tohle pondÄlĂ mÄl referĂĄt na pĹedmÄt UNIX . KonkrĂŠtnÄ jsem si na zaÄĂĄtku semestru vybral jako tĂŠma z nabĂdky referĂĄt ÄĂslo 7: grep a regulĂĄrnĂ vĂ˝razy.
To tĂŠma jsem si vybral proto, Ĺže si myslĂm, Ĺže o regulĂĄrnĂch vĂ˝razech uĹž toho vĂm dost, abych o nich byl schopen pouÄovat ostatnĂ. Tedy aspoĹ o tÄch co jsou implementovanĂŠ v unixu.
ReferĂĄt mÄl bĂ˝t pĹipraven jako prezentace na slidech (prĹŻsvitkĂĄch) na zpÄtnĂ˝ projektor (dataprojektor v solĂĄriu bohuĹžel jeĹĄtÄ nenĂ). CviÄĂcĂ nĂĄm pĹi zadĂĄvĂĄnĂ tÄch referĂĄtĹŻ poskytl nÄkolik dĹŻleĹžitĂ˝ch rad:
– pĂsmo na slidech by mÄlo bĂ˝t bezpatkovĂŠ
– pĹĂklady se nejlĂŠpe odliĹĄĂ curierem, u kterĂŠho tĹeba nevznikĂĄ pochybnost jestli mezera nebo ne
– pĂsmo by bĂ˝t dostateÄnÄ velikĂŠ tak, aby bylo dobĹe ÄitelnĂŠ i od zadnĂch poÄĂtaÄĹŻ velmi dlouhĂŠ uÄebny solĂĄria
– struktura referĂĄtu by mÄl bĂ˝t rozmyĹĄlenĂĄ tak, abychom neskĂĄkali od jednoho k druhĂŠmu („a jeĹĄtÄ jsem zapomnÄl … a o 2 slajdy dal uvidĂte…“)
no a kromÄ toho jeĹĄtÄ ĹeÄnickĂŠ poznĂĄmky, za kterĂŠ zprdnul i mÄ (nÄjak jsem na to zapomnÄl):
– hlavnÄ udrĹžovat oÄnĂ kontakt, abychom mÄli pĹehled o tom jak se ostatnĂ nudĂ nebo nechĂĄpou (s tĂm jsem mÄl docela problĂŠm, protoĹže kdyĹž stojĂte vedle toho rozsvĂcenĂŠho projektoru a koukĂĄte do temnĂŠ mĂstnosti tak stejnÄ skoro nikoho nevidĂte)
– nekoukat se do plĂĄtna, kdyĹž uĹž nÄco musĂm ÄĂst, tak na projektoru (jenĹže mÄ vytkl prĂĄvÄ to, Ĺže sem prĂ˝ vÄtĹĄinu Äasu mluvil do projektoru 🙁
KdyĹž jsem to tak na tĂŠ hodinÄ poslouchal, hned mne napadlo, Ĺže tohle ty vÄci okolo velikosti a stylu pĂsma je ideĂĄlnĂ sousto pro latex. No a tak jsem trochu zapĂĄtral, jestli uĹž nÄkoho nenapadlo nÄco podobnĂŠho a naĹĄel jsem ÄlĂĄnek o prezentacĂch v latexu na freshmeatu. Po krĂĄtkĂŠm pĹehledu moĹžnostĂ rĹŻznĂ˝ch balĂkĹŻ je tam potom dĂĄl popisovĂĄn uĹž Prosper. Je to balĂk latexovĂ˝ch maker, kterĂ˝ mĂĄ opravdu ĹĄirokĂŠ moĹžnosti a implementuje i takovĂŠ vychytĂĄvky jako je postupnĂŠ objevovĂĄnĂ textu na slajdu a nebo nÄkolik moĹžnĂ˝ch animovanĂ˝ch pĹechodĹŻ mezi slajdy.
Tedy abych byl pĹesnĂ˝: ty pĹechody jsou vidÄt samozĹejmÄ jen ve vĂ˝slednĂŠm PDF souboru. NavĂc spolu s Prosperem vĂĄm pĹijde sada moc hezkĂ˝ch stylĹŻ, takĹže navĂc mĂĄ vĂ˝hodu v tom, Ĺže mĹŻĹžete zmÄnou jednoho ĹĂĄdku dĂĄt vaĹĄim slajdĹŻm ĂşplnÄ jinĂ˝ vzhled.
NicmĂŠnÄ pĹi dÄlĂĄnĂ tÄch slajdĹŻ jsem narazil na nÄkolik problĂŠmĹŻ. Tak pĹednÄ to byla nejprve ÄeĹĄtina. NormĂĄlnÄ ÄeĹĄtinu v latexu pouĹžĂvĂĄm tak, Ĺže do hlaviÄky dokumentu (pĹed \begin{document}) napĂĹĄu:
\usepackage{czech}
a vim mĂĄm nastavenĂ˝ tak, aby mi to pĹeklĂĄdal pomocĂ cslatexu. JenĹže kdyĹž jsem to aplikoval na ten dokument v Prosperu tak to vyhodilo hlĂĄĹĄku:
warning: Font shape `IL2/helvetica/m/n‘ undefined
No prostÄ, Ĺže nenaĹĄel bezpatkovĂ˝ font v potĹebnĂŠm kĂłdovĂĄnĂ 🙁 StrĂĄvil jsem na tom asi tĂ˝den neĹž jsem pĹiĹĄel na to jak ho donutit tiskat Äesky (uĹž jsem myslel, Ĺže budu muset pouĹžĂt alternativnĂ ĹeĹĄenĂ, totiĹž vĹĄechny hĂĄÄky pĹepsat na pĹŻvodnĂ formu totiĹž \v nĂĄsledovanĂŠ mezerou a znakem nad kterĂ˝m mĂĄ bĂ˝t hĂĄÄek). Nakonec jsem ale naĹĄel tento pĹĂspÄvek v diskusi cstex. Ono totiĹž staÄĂ ten jeden ĹĂĄdek nahradit tĂmto:
\usepackage[T1]{czech}
\usepackage[latin2]{inputenc}
a pak to pĹeloĹžit tĂm cslatexem. No a voala, uĹž je to vĹĄechno hezky Äesky.
Pak jsem si hezky udÄlal tu presentaci no a pak jsem zjistil, Ĺže se to na unixech nÄjak blbÄ zobrazuje. MÄl jsem to udÄlanĂŠ tak, Ĺže jĂĄ budu tĹeba nÄjakĂ˝ slajd postupnÄ odkrĂ˝vat papĂrem a ten kdo si to u sebe na poÄĂtaÄi pustĂ v tom acrobat readeru, tak mu budou postupnÄ naskakovat vÄci. BTW vÄdÄli jste, Ĺže v acroreaderu mĹŻĹžete dĂĄt fullscreen a pak pomocĂ ĹĄipek a nebo pgup/pgdown mĹŻĹžete skĂĄkat mezi slajdy. No a lajk nepoznĂĄ rozdĂl oproti M$ Powerpointu.
Tedy pokud zrovna nemĂĄte acroread verze 5 nebo 6 pro unix, kde je bug ohlednÄ pozadĂ. Ono totiĹž kdyĹž poÄĂtĂĄte s bĂlĂm pozadĂm (a ve windowsĂm acroreaderu se bĂlĂŠ skuteÄnÄ bĂlĂŠ zobrazuje) tak na unixech se vĂĄm zobrazĂ po prvnĂm pĹechodu ÄernĂŠ 🙁 No a ĹeknÄte sami – ÄernĂŠ pĂsmena na ÄernĂŠm pozadĂ asi moc dobĹe nevypadajĂ. ĹeĹĄenĂ ale existuje. Ale je to dÄsnej hack. Je totiĹž do souboru se stylem, kterĂ˝ ve svĂŠ prezentaci pouĹžĂvĂĄte (v mĂŠm pĹĂpadÄ /usr/share/texmf/tex/latex/prosper/contrib/blends.sty) ĹĂĄdek:
\newrgbcolor{cblack}{0.110 0.110 0.110}
do definic barev a pak do rput pĹidat:
\psframe[gradbegin=white,gradend=cred,gradmidpoint=1,gradangle=135,fillstyle=gradient,gradlines=1000,linestyle=none](0,1.405)(1.335,0.415)
VĂ˝sledkem pak je, Ĺže se sice asi o polovinu zvÄtĹĄĂ vĂ˝slednĂ˝ soubor, ale na druhou stranu uĹž pozadĂ bude hezky bĂlĂŠ tak jak mĂĄ bĂ˝t.
No a nakonec kdyĹž jsem to tiskl na ty prĹŻsvitky (silnÄ doporuÄuju lejzrovku, protoĹže inkoust se vĂĄm rozmaĹže i kdyĹž to nechĂĄte pĹes noc uschnout) tak jsem zjistil, Ĺže jsem zapomnÄl, Ĺže znak ‚~‘ znamenĂĄ v latexu nezlomitelnou mezeru a tedy tam kde jsem tĹeba chtÄl napsat tildu jako domovskĂ˝ adresĂĄĹ se mi nikde nevytiskla 🙁 NĂĄsledovalo zbÄsilĂŠ hledĂĄnĂ na internetu a nakonec jsem se dozvÄdÄl, Ĺže tildu vysĂĄzĂte v latexu pomocĂ makra \textasciitilde.
No a výsledky mÊho snaŞenà si můŞete prohlÊdnout tady.
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.