Dnes je pondÄlĂ, vyÄerpĂĄvajĂcĂ to den, kdy mĂĄm ĹĄkolu od 7:30 do 19:30. Pravda, dnes nĂĄm odpadla jedna pĹednĂĄĹĄka, ale pĹece jen uĹž se blĂŞà semestr a doufĂĄm Ĺže podobnĂ˝ zĂĄhul uĹž pĹĂĹĄtĂ semestr nebudu mĂt.
NicmĂŠnÄ o tom jsem psĂĄt nechtÄl. HlavnĂ udĂĄlost co mne dnes potkala, bylo mĂŠ prvnĂ osobnĂ seznĂĄmenĂ s maĹĄinkou Sharp Zaurus SL-5500G. O tĂŠhle hraÄce snĂm uĹž od doby, kdy ho Sharp uvolnil (tehdy jeĹĄtÄ jako 5000) do beta testovĂĄnĂ. Jak jsem pĹed pĂĄr dny psal o notebooku a mĂŠm snu se takhle na pĹednĂĄĹĄce pĹipojit na internet a tĹeba si vyzkouĹĄet nÄco co se zrovna vyklĂĄdĂĄ „naĹživo“ nebo tĹeba se pĹes wifi pĹipojit cestou domĹŻ z tramvaje, tak s touhle maĹĄinkou by to byla ĂşplnĂĄ pohĂĄdka.
CelĂŠ se to odehrĂĄlo asi takhle: pĹedÄasnÄ jsem se vytratil z jednĂŠ pĹednĂĄĹĄky a bÄĹžel jsem nahoru do chodby v prvnĂm patĹe, kde jsou staĹiÄkĂŠ terminĂĄly napojenĂŠ na VMS (to je takovĂ˝ drsnĂ˝ OS ze starĂŠ ĹĄkoly, kterĂŠmu by ale nÄkterĂŠ vychytĂĄvky mohly zĂĄvidÄt kdejakĂŠ modernĂ – zrovna v minulĂ˝ch dvou tĂ˝dnech probĂhaly pro nĂĄs seznamovacĂ pĹednĂĄĹĄky a dalĹĄĂ dva tĂ˝dny budu ĹeĹĄit domĂĄcĂ Ăşlohu v DCP – coĹž je nÄco jako v unixu shell (kip promine ;)). Ty terminĂĄly jĂĄ ale pouĹžĂvĂĄm skoro vĂ˝hradnÄ k pĹĂkazu ssh na nÄjakĂ˝ unixovĂ˝ stroj (tĹeba do solĂĄria) a odtamtud domĹŻ (rovnou domĹŻ jsem se pĹipojoval dĹĂv, ale jak se postupnÄ zvyĹĄuje moje paranoia, tak jsem doma zakĂĄzal protokol verze 1 a ten klient na VMS zdĂĄ se protokol 2 neznĂĄ).
Snad jen jednou jsem se pĹipojil domĹŻ, rozjel jsem screen (uĹž jsem o tĂŠto utilitce tady pĂĄrkrĂĄt mluvil) a pak jsem se pĹipojil z domova v jednom oknÄ zpĂĄtky na cs (to je VMS stroj u nĂĄs na fakultÄ, jinak taky pĹezdĂvanĂ˝ alpha). Na tĂŠ chodbÄ u tÄch terminĂĄlĹŻ jsou taky kompletnĂ manuĂĄly k VMS tak jsem se do nich podĂval a zkouĹĄel jsem kapĂĄnek pĹedbÄhnout pĹednĂĄĹĄku – noc co vĂĄm budu povĂdat – moc mi to neĹĄlo 😉
No ale zpÄt k tĂŠmatu. Na ty terminĂĄly jsem bÄĹžel protoĹže mi jeden znĂĄmĂ˝ ze sĂdliĹĄtÄ co jsem mu pĹed nedĂĄvnem nastavoval sĂĹĽ na jeho linuxovĂŠm firewallu napsal smsku, Ĺže jim vypadl proud a po tom co ten router nahodil tak Ĺže nenabÄhl interface do internetu.
S nelibostĂ jsem zjistil, Ĺže mĹŻj oblĂbenĂ˝ druhĂ˝ terminĂĄl v ĹadÄ (zatĂm jedinĂ˝ na kterĂŠm mĂĄm vyzkouĹĄenĂŠ, Ĺže funguje klĂĄvesa ESC, bez kterĂŠ se v editoru vim pracuje zkuteÄnÄ ĹĄpatnÄ) je obsazenĂ˝ nÄjakĂ˝m studentem s velikĂ˝mi sluchĂĄtky. No nic, sedl jsem si k jinĂŠmu terminĂĄlu a netrvalo dlouho a zjistil jsem, Ĺže u toho znĂĄmĂŠho se dhcpcd nespustĂ s hlĂĄĹĄkou, Ĺže existuje pid soubor a tedy nejspĂĹĄ uĹž nÄjakĂĄ instance bÄĹžĂ. SmĂĄznul jsem tedy ty informaÄnĂ soubory a normĂĄlnÄ to uĹž dostalo adresu. Pak jsem jeĹĄtÄ do startovacĂch skriptĹŻ pĹidal, aby se po rebootu pro jistotu tyhle soubory smazaly.
KdyĹž jsem se odhlĂĄsil a vracel, tak jsem si dobĹe prohlĂŠdl to pda co leĹželo vedle toho studenta s velkĂ˝mi sluchĂĄtky – no a nebylo pochyb. Byl to mnou tolik vysnÄnĂ˝ Zaurus. NicmĂŠnÄ oslovit hned jsem se neodvĂĄĹžil. Pak jsem ĹĄel na pĹednĂĄĹĄku a za pĂĄr minut pĹiĹĄel otapc a povĂdĂĄ s potutelnĂ˝m ĂşsmÄvem jak to umĂ jen on, Ĺže prĂ˝ na co tam jako ÄekĂĄm. Pak z nÄj vypadlo, Ĺže pĹednĂĄĹĄejĂcĂ na minulĂ˝ch pĹednĂĄĹĄkĂĄch ĹĂkal, Ĺže dnes ta pĹednĂĄĹĄka nebude. No a mÄl pravdu. ZajĂmavĂŠ bylo, Ĺže na ta posluchĂĄrna byla podle mĂŠho mĂnÄnĂ plnÄjĹĄĂ neĹž na daleko sloĹžitÄjĹĄĂ pĹedmÄt co byl pĹedtĂm.
No a kdyĹž jsem odchĂĄzel, tak jsem si vĹĄiml, Ĺže ten student s velkĂ˝mi sluchĂĄtky (tedy teÄ uĹž je mÄl sundanĂŠ) sedĂ kousek ode mne. TentokrĂĄt jsem se uĹž odvĂĄĹžil se ho zeptat a on mi ochotnÄ odpovÄdÄl a dal mi i adresu na obchod, kde prĂ˝ Zaury majĂ. JĂĄ mĂĄm uĹž hodnÄ dlouho v boocĂch obchod mobildirekt, kterĂ˝ posĂlĂĄ i na dobĂrku (a majĂ i novĂŠ modely, kterĂŠ uĹž jsou spĂĹĄ mikrobooky, ale s cenou okolo 28k jsou mimo moje moĹžnosti). On ho prĂ˝ koupil v ZittavÄ, coĹž je nÄmeckĂŠ mÄsto kousek od hranic. Hned mi zaÄal ukazovat co to umĂ a taky si postÄĹžoval na pĂĄr nedodÄlkĹŻ, kterĂŠ zaurus pĹeci jen mĂĄ (jen pasivnĂ USB, jeden konektor spoleÄnĂ˝ pro mikrofon i sluchĂĄtka – nedajĂ se tedy pouĹžĂt spoleÄnÄ, obÄas to nenajde po sleep modu sprĂĄvnÄ pamÄĹĽovou kartu).
No byl jsem jakou u vytrĹženĂ. Z obrĂĄzkĹŻ jsem mÄl obÄas strach, aby tĹeba na ÄtenĂ eknih nebyl moc velikĂ˝, ale kdyĹž jsem ho vidÄl naĹživo, tak sem se uklidnil. Taky se mi moc lĂbilo jak tenhle ÄlovÄk vyĹeĹĄil absenci ÄeskĂŠ klĂĄvesnice (tedy on se vyjĂĄdĹil asi v tom smyslu, Ĺže klĂĄvesovou mapu jeĹĄtÄ needitoval). UdÄlal to typicky unixovÄ: napsal si skript v perlu, kterĂ˝ pĹevĂĄdĂ ĹetÄzec ze standardnĂho vstupu, kterĂ˝ vypadĂĄ asi takhle:
Pr’i’s’erne“ z’luty‘ ku“n u’pe“l d’a’belske‘ ko’dy
na normĂĄlnĂ iso-8859-2 text. ZdĹŻvodĹoval to asi nÄÄĂm takovĂ˝m: „Jako unixĂĄĹ se dost Äasto pohybuji na systĂŠmech, kde si nikdo nedĂĄval prĂĄci s instalacĂ ÄeĹĄtiny a navĂc kde je apostrof vĂm moc dobĹe, na rozdĂl od diakritiky.“
To je pĹĂstup kterĂ˝ mne opravdu bere. InovativnĂ a pĹitom vĂĄĹžnÄ jednoduchĂŠ ĹeĹĄenĂ. UĹž vidĂm jak se na tohle budou moji spoluŞåci ze stĹednĂ tvĂĄĹit kysele. Ono vĹŻbec tohle setkĂĄnĂ s opravdovĂ˝m nadĹĄencem ostĹe kontrastovalo s tĂm, jak jsem jen o pĂĄr hodin pĹed tĂm obhajoval pĹed otou a kipem svĹŻj nĂĄzor na studii zadanou firmou M$ podle kterĂŠ mĂĄ prĂ˝ OS Windows nejniŞťà TCO vzhledem ke konkurenci (tenhle argument a pak jeĹĄtÄ prĹŻzkum spoleÄnosti Port80 pouĹžil otapc jako obhajobu „ProÄ padla volba pĹi vĂ˝bÄru platformy pro nĂĄĹĄ projekt prĂĄvÄ na M$“ – asi si dokĂĄĹžete pĹedstavit jakĂ˝ s tĂm mĂĄm jako zapĹĂsĂĄhlĂ˝ zastĂĄnce svobodnĂŠho softwaru problĂŠm). Bylo mi straĹĄnÄ lĂto, Ĺže jsem uĹž nemÄl dalĹĄĂ sĂly (ne, argumenty jsem mÄl, ale kdyĹž nÄkdo pouĹžije protiargument typu Ĺže je to slovo proti slovu atd.), protoĹže po tom, co mi vmetl do tvĂĄĹe Ĺže jsem elitĂĄĹ a Ĺže v souvislosti s tĂm TCO (total cost of ownership), Ĺže kdyĹž Äte nebo slyĹĄĂ jakĂŠ Ĺže to mĂĄm neustĂĄle problĂŠmy s tĂm linuxem (jmenoval to, Ĺže jsem nevytiskl s ÄeĹĄtinou dokument na jedno sezenĂ ohlednÄ toho projektu (kdyby mi to stĂĄlo za to, tak bych tam pĹidal tÄch pĂĄr tagĹŻ a vysĂĄzel to tehdy v latexu – vÄnoval bych tomu zhruba tolik ĂşsilĂ, jako kdyĹž to nÄkdo vloŞà do kradenĂŠho wordu), pak zase mojĂ zmĂnku o tom, Ĺže jsem do presentace v latexu nikdy nevklĂĄdal barevnĂ˝ obrĂĄzek (ota si asi nevĹĄiml, Ĺže v poslednĂ verzi prezentace jeho obrĂĄzky GUI jsou normĂĄlnÄ v barvÄ vloĹženĂŠ – prostÄ kdyĹž jsem dÄlal druhou prezentaci v ĹživotÄ v latexu tak jsem jednoduĹĄe nebyl jistĂ˝), Ĺže to samo o sobÄ vypovĂdĂĄ o tom, Ĺže to nenĂ OS pro nÄkoho kdo nenĂ tak hloupĂ˝ aby investoval svĹŻj drahocennĂ˝ Äas do uÄenĂ se takovĂ˝ch ptĂĄkovin. Mimochodem docela hezkĂ˝ ÄlĂĄnek o mĂ˝tech o linuxu dokonce pĹeloĹženĂ˝ do ÄeĹĄtiny. V bodu 3 je odstaveÄek o TCO.
V tu chvĂli jsem polkl jistou poznĂĄmku o zpĹŻsobu trĂĄvenĂ volnĂŠho Äasu oty. Snad mi to nebude mĂt tolik za zlĂŠ, ale nemohl jsem si teÄ prostÄ pomoct. Pro korektnost je tĹeba ĹĂct, Ĺže moĹžnĂĄ ne vĹĄe, bylo pĹesnÄ tak jakĂ˝ z toho mĂĄm teÄ pocit a jak to teÄ sem lĂĄduji pod tlakem. NicmĂŠnÄ kdyĹž uĹž jsem v tom, tak bych sem takĂŠ mÄl napsat jak to bylo vlastnÄ komplet s tĂm vĂ˝bÄrem platformy pro nĂĄĹĄ projekt (je to tĂ˝movĂ˝ projekt na pĹedmÄt SoftwarovĂŠ inĹženĂ˝rstvĂ, pro kterĂ˝ se v rĂĄmci semestrĂĄlnĂ prĂĄce udÄlajĂ vĹĄechny analytickĂŠ prĂĄce kromÄ samotnĂŠ implementaci do programovĂŠho kĂłdu). KdyĹž s tĂm totiĹž ota pĹiĹĄel, tak jsem se ho zeptal, jestli by mu vadilo, kdybych napsal alternativnĂ nĂĄvrh softwaru od firmy SUSE, kterĂĄ se zabĂ˝vĂĄ komerÄnĂm nasazovĂĄnĂm linuxu. Jednalo se o to, Ĺže ota zpracoval podle materiĂĄlĹŻ M$ materiĂĄl, kterĂŠ licence jakĂ˝ch produktĹŻ by byly pro nĂĄĹĄ pĹĂpad nejvhodnÄjĹĄĂ nasadit u zĂĄkaznĂka. JĂĄ jsem to nemyslel nijak zle, mÄl jsem na mysli prostÄ to, Ĺže by se ty 2 platformy porovnali z hlediska potĹeb zĂĄkaznĂka a to lepĹĄĂ ĹeĹĄenĂ by se vybralo. PĹiĹĄlo mi, Ĺže by to pro mne mohla bĂ˝t dobrĂĄ pĹĂleĹžitost si udÄlat pĹehled v komerÄnĂch ĹeĹĄenĂch nasazenĂ linuxu a byl jsem zvÄdavĂ˝ na to, jestli by linux obstĂĄl.
LeÄ ota na mĹŻj dotaz reagoval velice podrĂĄĹždÄnÄ a jasnÄ dal najevo, Ĺže to cĂtĂ jako podraz. Ĺ˝e prĂ˝ by pak tĂm jeho prĂĄce pĹiĹĄla vniveÄ a tak. No prostÄ jsem se nakonec to neodvĂĄĹžil ani to oficiĂĄlnÄ navrhnout vedoucĂm projektu (to jsou pro nĂĄs 2 ÄtvrĹĽĂĄci z SI2).
Tak teÄ kdyĹž je to koneÄnÄ ze mne a hezky jsem to tu rozpitval, tak snad uĹž se k tomu nebudu muset dĂĄl vracet a bude to za nĂĄmi. TeÄ uĹž nĂĄs ÄekĂĄ jen presentace toho projektu a uĹž o tom nechci ani slyĹĄet. Snad si taky tĂmhle neudÄlĂĄm z oty nepĹĂtele na Ĺživot a na smrt. DoufĂĄm.
Mimochodem kdyĹž uĹž se hrabu v tĂŠ ĹĄpĂnÄ tak teÄ zkuteÄnÄ nÄco mrazivĂŠho: na tomhle blogu jsem narazil na zkuteÄnÄ drsnĂ˝ odkaz, obraz George Bushe sestavenĂ˝ z fotek vojĂĄkĹŻ padlĂ˝ch v IrĂĄku.
Na jinĂŠm blogu jsem zase naĹĄel zajĂmavou pĂĄr zajĂmavostĂ o Kevinu Warwickovi. To je ten vÄdec, co si nechal do tÄla implantovat chip a pouĹžĂval ho ke sdĂlenĂ pocitĹŻ se svojĂ manĹželkou (btw ÄeĹĄkou).
Mimochodem, pozĂtĹĂ bude mĂt v ÄechĂĄch pĹednĂĄĹĄku. PĂĹĄe se o tom, zase pro zmÄnu v blogu kombajn. BohuĹžel ta pĹednĂĄĹĄka bude v BrnÄ 🙁
A co Ĺže se tu najednou objevilo tolik odkazĹŻ na bloguje? Inu vÄera si totiĹž moje drahĂĄ poloviÄka zaloĹžila slavnostnÄ svĹŻj vlastnĂ blog o malence.
No a kdyĹž uĹž jsem v tÄch odkazech na cizĂ blogy, tak sem vlepĂm jeĹĄtÄ tyhle modernĂ slovnĂ Ăşlohy.
A oto, vĂĄĹžnÄ se na mne prosĂm nezlob.
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.